Alingsås vs Lilla Edet — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AlingsåsLilla Edet
27,1%
S26,0%
18,5%
15,9%
16,9%
SD30,6%
7,8%
5,3%
6,9%
7,1%
8,2%
6,7%
5,8%
3,5%
7,2%
3,1%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 82,5%
Kommun 2026
AlingsåsLilla Edet
27,3%
S21,2%
20,8%
11,7%
13,1%
SD29,7%
8,9%
20,4%
9,1%
7,5%
8,9%
6,1%
4,2%
1,0%
6,9%
2,1%
Valdeltagande 86,5%Valdeltagande 79,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Alingsås, den ljusare undre är Lilla Edet. Skillnaden är Alingsås minus Lilla Edet i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,5 % 42,5 % | 25,7 % 37,9 % | 27,5 % 35,3 % | 26,4 % 28,7 % | 29,8 % 28,8 % | 27,1 % 26,0 % | +1,1 |
| SD | 2,4 % 5,2 % | 4,8 % 10,1 % | 10,8 % 22,7 % | 15,3 % 29,8 % | 19,1 % 35,3 % | 16,9 % 30,6 % | -13,7 |
| M | 22,7 % 17,7 % | 27,9 % 22,3 % | 22,6 % 15,4 % | 18,3 % 14,4 % | 17,9 % 13,3 % | 18,5 % 15,9 % | +2,6 |
| KD | 10,4 % 5,5 % | 8,7 % 3,8 % | 6,9 % 3,0 % | 8,6 % 5,2 % | 7,3 % 5,5 % | 8,2 % 6,7 % | +1,5 |
| L | 9,7 % 5,4 % | 10,0 % 6,0 % | 6,9 % 3,5 % | 6,7 % 3,8 % | 5,1 % 2,5 % | 5,8 % 3,5 % | +2,3 |
| C | 8,1 % 9,1 % | 6,2 % 6,5 % | 6,7 % 6,3 % | 9,8 % 6,7 % | 7,0 % 4,9 % | 7,8 % 5,3 % | +2,5 |
| MP | 6,7 % 3,8 % | 9,5 % 4,7 % | 8,9 % 4,2 % | 5,8 % 2,9 % | 5,8 % 2,3 % | 7,2 % 3,1 % | +4,0 |
| V | 6,4 % 7,9 % | 6,2 % 7,3 % | 6,0 % 6,4 % | 7,8 % 7,3 % | 6,5 % 5,8 % | 6,9 % 7,1 % | -0,2 |
| ÖVR | 2,2 % 3,0 % | 1,1 % 1,4 % | 0,8 % 1,0 % | 1,4 % 1,4 % | 1,5 % 1,8 % | 1,8 % 1,9 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 2,9 % 2,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD16,9%30,6%-13,7ppValdeltagande: Alingsås 87,8% · Lilla Edet 82,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

