Alingsås vs Vårgårda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
78
Trygghet
77
75
Ekonomi
61
24
Boende
32
51
Utbildning
17
75
Hälsa & vård
67
78
Livsmiljö
68
Nyckeltal
42 861 stInvånare12 472 st
32,84%Skatt inkl. region33,09%
43,2 årMedelålder42,0 år
30 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 700 kr/m²
699 per 100 000 invVåldsbrott770 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet4,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 950 000 kr
1 150 000 kr
3 900 000 kr
2 850 000 kr
2 050 000 kr
1 550 000 kr
Utbildning
219,7Meritvärde åk 9201,1
81,4%Behöriga till yrkesprogram72,0%
77,2%Behöriga till NV/teknik66,0%
87,3%Behöriga lärare76,7%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
88%Tillgång till sjukvård86%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto+0,0%
+0,3%Befolkningstillväxt-0,0%
7,6VAB-dagar per förälder7,9
38,0Barn i idrott22,8
88,6%Inskrivna i förskola84,6%
13,7Barngruppsstorlek 1–3 år11,3
5,5Barn per anställd5,1
51,3%Behöriga förskollärare62,8%
Jobb & arbetsmarknad
85,4%Sysselsättningsgrad85,7%
412 000 krMedianinkomst402 300 kr
74,0Nöjdhet med företagsklimat79,6
45%Invånare som pendlar48%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet47
22,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
6,1%Brottsoro påverkar livskvalitet6,2%
9,9%Anmälda brott per invånare6,7%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt99%
72%Nöjdhet idrott & friluftsliv62%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur1,5 km
84%Skötsel av naturområden79%
Kultur & fritid
62%Kultur- och nöjesliv50%
1 083 krKultursatsning1 056 kr
82%Bibliotek & kulturfrämjande81%
15,4%Elever i kulturskola13,7%
Klimat
1656 hSoltimmar/år1744 h
852 mmRegn/år807 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 876 krSkola & förskola36 060 kr
15 060 krÄldreomsorg14 498 kr
9 773 krFunktionsnedsättning & LSS8 169 kr
6 493 krInfrastruktur & miljö3 908 kr
4 893 krIndivid & familjeomsorg3 836 kr
2 918 krKultur & fritid2 401 kr
870 krPolitisk verksamhet1 173 kr
281 krÖvrig verksamhet808 kr
0 krHälso- och sjukvård204 kr
Investeringar · Mkr
305 MkrTotal investering89 Mkr
6 MkrByggnader & mark1 Mkr
83 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
198 MkrEntrepr. & konsulter83 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,1%24,2%
M18,5%16,1%
SD16,9%21,6%
C7,8%9,3%
V6,9%5,5%
KD8,2%12,0%
L5,8%4,2%
MP7,2%4,9%
S27,1%
SD16,9%87,8%Deltagart88,0%
Kommunval 2026
S27,3%22,8%
M20,8%20,0%
SD13,1%13,8%
C8,9%14,8%
V9,1%4,4%
KD8,9%15,0%
L4,2%3,2%
MP6,9%5,7%
S27,3%
SD13,1%86,5%Deltagart86,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,7-2,6
M+0,5+0,7
SD-2,2-3,0
C+0,8-0,3
V+0,4+1,1
KD+0,9+1,6
L+0,7+0,8
MP+1,4+0,8
S-2,7-2,6
SD-2,2-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

