Hoppa till innehållet

Alingsås vs Vårgårda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

AlingsåsVårgårda
27,1%
S
24,2%
18,5%
M
16,1%
16,9%
SD
21,6%
7,8%
C
9,3%
6,9%
V
5,5%
8,2%
KD
12,0%
5,8%
L
4,2%
7,2%
MP
4,9%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 88,0%

Kommun 2026

AlingsåsVårgårda
27,3%
S
22,8%
20,8%
M
20,0%
13,1%
SD
13,8%
8,9%
C
14,8%
9,1%
V
4,4%
8,9%
KD
15,0%
4,2%
L
3,2%
6,9%
MP
5,7%
Valdeltagande 86,5%Valdeltagande 86,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Alingsås, den ljusare undre är Vårgårda. Skillnaden är Alingsås minus Vårgårda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,5 %
29,5 %
25,7 %
26,6 %
27,5 %
27,9 %
26,4 %
24,9 %
29,8 %
26,8 %
27,1 %
24,2 %
+2,9
M
22,7 %
18,4 %
27,9 %
23,2 %
22,6 %
18,0 %
18,3 %
15,0 %
17,9 %
15,4 %
18,5 %
16,1 %
+2,4
SD
2,4 %
3,2 %
4,8 %
5,9 %
10,8 %
15,7 %
15,3 %
20,6 %
19,1 %
24,6 %
16,9 %
21,6 %
-4,7
KD
10,4 %
16,6 %
8,7 %
13,2 %
6,9 %
10,4 %
8,6 %
12,4 %
7,3 %
10,4 %
8,2 %
12,0 %
-3,9
C
8,1 %
13,6 %
6,2 %
11,9 %
6,7 %
11,9 %
9,8 %
12,4 %
7,0 %
9,6 %
7,8 %
9,3 %
-1,5
L
9,7 %
7,6 %
10,0 %
8,2 %
6,9 %
4,3 %
6,7 %
4,3 %
5,1 %
3,5 %
5,8 %
4,2 %
+1,6
MP
6,7 %
4,7 %
9,5 %
6,2 %
8,9 %
5,2 %
5,8 %
3,6 %
5,8 %
4,1 %
7,2 %
4,9 %
+2,2
V
6,4 %
4,2 %
6,2 %
4,1 %
6,0 %
4,3 %
7,8 %
5,6 %
6,5 %
4,3 %
6,9 %
5,5 %
+1,4
FI
—
—
—
—
2,9 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,2 %
2,2 %
1,1 %
0,8 %
0,8 %
0,8 %
1,4 %
1,3 %
1,5 %
1,4 %
1,8 %
2,2 %
-0,4

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,1%24,2%+2,9pp
M18,5%16,1%+2,4pp
SD16,9%21,6%-4,7pp
KD8,2%12,0%-3,9pp
MP7,2%4,9%+2,2pp

Valdeltagande: Alingsås 87,8% · Vårgårda 88,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad