Älmhult vs Ljungby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
71
Trygghet
53
56
Ekonomi
61
37
Boende
84
27
Utbildning
20
75
Hälsa & vård
40
48
Livsmiljö
35
Nyckeltal
17 579 stInvånare28 132 st
33,86%Skatt inkl. region33,07%
42,4 årMedelålder45,0 år
14 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)12 200 kr/m²
823 per 100 000 invVåldsbrott908 per 100 000 inv
5,9%Ungdomsarbetslöshet5,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
800 000 kr
2 100 000 kr
1 850 000 kr
1 350 000 kr
1 150 000 kr
Utbildning
216,9Meritvärde åk 9204,2
77,3%Behöriga till yrkesprogram70,3%
73,9%Behöriga till NV/teknik66,3%
74,7%Behöriga lärare90,4%
Hälsa & vård
83,0Nöjdhet med vården83,0
80%Tillgång till sjukvård76%
63%Upplever rimlig väntetid63%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,5%
-0,4%Befolkningstillväxt-0,5%
7,1VAB-dagar per förälder7,4
32,5Barn i idrott35,1
88,8%Inskrivna i förskola87,2%
11,1Barngruppsstorlek 1–3 år10,5
5,0Barn per anställd5,3
47,2%Behöriga förskollärare48,6%
Jobb & arbetsmarknad
82,4%Sysselsättningsgrad83,6%
410 600 krMedianinkomst388 900 kr
81,4Nöjdhet med företagsklimat70,7
21%Invånare som pendlar18%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet48
19,0%Känner sig otrygga kvällstid23,0%
7,4%Brottsoro påverkar livskvalitet8,6%
10,0%Anmälda brott per invånare10,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
2,5 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
82%Skötsel av naturområden77%
Kultur & fritid
57%Kultur- och nöjesliv58%
1 199 krKultursatsning1 458 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande79%
7,4%Elever i kulturskola14,3%
Klimat
1676 hSoltimmar/år1771 h
670 mmRegn/år730 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
39 853 krSkola & förskola29 517 kr
14 193 krÄldreomsorg18 922 kr
7 631 krFunktionsnedsättning & LSS10 129 kr
5 744 krInfrastruktur & miljö4 888 kr
3 484 krIndivid & familjeomsorg4 560 kr
3 171 krKultur & fritid3 910 kr
1 237 krPolitisk verksamhet962 kr
326 krÖvrig verksamhet155 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
145 MkrTotal investering334 Mkr
0 MkrByggnader & mark12 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier49 Mkr
118 MkrEntrepr. & konsulter251 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,1%24,9%
M21,2%17,3%
SD20,7%24,9%
C7,5%6,1%
V5,8%5,7%
KD7,4%11,7%
L3,7%4,4%
MP4,3%3,2%
S28,1%
SD20,7%84,6%Deltagart83,6%
Kommunval 2026
S28,3%20,6%
M25,0%19,5%
SD12,4%22,5%
C18,8%9,8%
V5,8%7,1%
KD5,1%16,1%
L0,7%1,1%
MP3,7%3,4%
S28,3%
SD12,4%81,4%Deltagart79,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-4,0
M+1,8-2,1
SD-3,8-3,4
C+0,9+0,5
V+1,9+2,0
KD+0,5+4,0
L+1,1+2,0
MP+1,3+0,7
S-3,8-4,0
SD-3,8-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

