Hoppa till innehållet

Älmhult vs Ljungby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÄlmhultLjungby
28,1%
S
24,9%
21,2%
M
17,3%
20,7%
SD
24,9%
7,5%
C
6,1%
5,8%
V
5,7%
7,4%
KD
11,7%
3,7%
L
4,4%
4,3%
MP
3,2%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 83,6%

Kommun 2026

ÄlmhultLjungby
28,3%
S
20,6%
25,0%
M
19,5%
12,4%
SD
22,5%
18,8%
C
9,8%
5,8%
V
7,1%
5,1%
KD
16,1%
0,7%
L
1,1%
3,7%
MP
3,4%
Valdeltagande 81,4%Valdeltagande 79,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älmhult, den ljusare undre är Ljungby. Skillnaden är Älmhult minus Ljungby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
37,5 %
35,8 %
31,5 %
30,7 %
33,5 %
33,4 %
29,6 %
28,3 %
31,9 %
29,0 %
28,1 %
24,9 %
+3,1
M
24,4 %
23,2 %
29,9 %
27,9 %
22,5 %
20,3 %
18,7 %
18,6 %
19,4 %
19,4 %
21,2 %
17,3 %
+3,9
SD
4,7 %
3,2 %
7,3 %
6,1 %
14,9 %
16,4 %
21,3 %
23,4 %
24,5 %
28,3 %
20,7 %
24,9 %
-4,2
C
12,7 %
14,0 %
11,0 %
12,8 %
10,0 %
10,2 %
11,1 %
9,3 %
6,6 %
5,6 %
7,5 %
6,1 %
+1,3
KD
7,9 %
9,2 %
5,9 %
7,1 %
5,1 %
5,8 %
7,0 %
8,5 %
6,9 %
7,7 %
7,4 %
11,7 %
-4,3
V
3,4 %
4,5 %
3,3 %
4,3 %
3,4 %
4,2 %
4,8 %
4,9 %
3,9 %
3,8 %
5,8 %
5,7 %
+0,0
MP
3,5 %
3,5 %
5,5 %
5,1 %
5,2 %
4,2 %
3,0 %
2,5 %
2,9 %
2,5 %
4,3 %
3,2 %
+1,0
L
4,9 %
5,0 %
4,8 %
5,1 %
3,1 %
3,1 %
3,4 %
3,0 %
2,6 %
2,5 %
3,7 %
4,4 %
-0,7
ÖVR
1,1 %
1,6 %
0,9 %
0,9 %
0,8 %
1,1 %
1,1 %
1,4 %
1,3 %
1,3 %
1,4 %
1,6 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,4 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,1%24,9%+3,1pp
M21,2%17,3%+3,9pp
SD20,7%24,9%-4,2pp
KD7,4%11,7%-4,3pp

Valdeltagande: Älmhult 84,6% · Ljungby 83,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad