Älmhult vs Osby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
71
Trygghet
40
56
Ekonomi
20
37
Boende
73
27
Utbildning
23
75
Hälsa & vård
45
48
Livsmiljö
58
Nyckeltal
17 579 stInvånare12 861 st
33,86%Skatt inkl. region33,99%
42,4 årMedelålder45,5 år
14 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 000 kr/m²
823 per 100 000 invVåldsbrott852 per 100 000 inv
5,9%Ungdomsarbetslöshet7,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
450 000 kr
2 100 000 kr
1 400 000 kr
1 350 000 kr
850 000 kr
Utbildning
216,9Meritvärde åk 9204,1
77,3%Behöriga till yrkesprogram73,9%
73,9%Behöriga till NV/teknik67,3%
74,7%Behöriga lärare88,8%
Hälsa & vård
83,0Nöjdhet med vården79,7
80%Tillgång till sjukvårdSaknar data
63%Upplever rimlig väntetid59%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,4%Befolkningstillväxt-0,7%
7,1VAB-dagar per förälder7,2
32,5Barn i idrott30,4
88,8%Inskrivna i förskola87,8%
11,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,2
5,0Barn per anställd5,8
47,2%Behöriga förskollärare63,5%
Jobb & arbetsmarknad
82,4%Sysselsättningsgrad80,4%
410 600 krMedianinkomst370 700 kr
81,4Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
21%Invånare som pendlar50%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet37
19,0%Känner sig otrygga kvällstid30,0%
7,4%Brottsoro påverkar livskvalitet15,3%
10,0%Anmälda brott per invånare11,3%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
64%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,5 kmAvstånd till skyddad natur2,7 km
82%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
57%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 199 krKultursatsning1 022 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
7,4%Elever i kulturskola8,7%
Klimat
1676 hSoltimmar/år1744 h
670 mmRegn/år644 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
39 853 krSkola & förskola33 266 kr
14 193 krÄldreomsorg18 454 kr
7 631 krFunktionsnedsättning & LSS7 015 kr
5 744 krInfrastruktur & miljö5 725 kr
3 484 krIndivid & familjeomsorg8 063 kr
3 171 krKultur & fritid3 039 kr
1 237 krPolitisk verksamhet1 081 kr
326 krÖvrig verksamhet523 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
145 MkrTotal investering53 Mkr
0 MkrByggnader & mark14 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
118 MkrEntrepr. & konsulter36 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 87% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,1%25,2%
M21,2%18,1%
SD20,7%31,3%
C7,5%4,3%
V5,8%4,3%
KD7,4%7,7%
L3,7%4,5%
MP4,3%3,2%
S28,1%
SD20,7%84,6%Deltagart83,5%
Kommunval 2026
S28,3%25,4%
M25,0%22,5%
SD12,4%25,2%
C18,8%7,4%
V5,8%4,4%
KD5,1%9,9%
L0,7%1,7%
MP3,7%3,0%
S28,3%
SD12,4%81,4%Deltagart81,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-1,9
M+1,8+2,3
SD-3,8-5,1
C+0,9-0,5
V+1,9+0,8
KD+0,5+1,2
L+1,1+2,2
MP+1,3+0,7
S-3,8-1,9
SD-3,8-5,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

