Älmhult vs Osby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÄlmhultOsby
28,1%
S25,2%
21,2%
18,1%
20,7%
SD31,3%
7,5%
4,3%
5,8%
4,3%
7,4%
7,7%
3,7%
4,5%
4,3%
3,2%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 83,5%
Kommun 2026
ÄlmhultOsby
28,3%
S25,4%
25,0%
22,5%
12,4%
SD25,2%
18,8%
7,4%
5,8%
4,4%
5,1%
9,9%
0,7%
1,7%
3,7%
3,0%
Valdeltagande 81,4%Valdeltagande 81,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älmhult, den ljusare undre är Osby. Skillnaden är Älmhult minus Osby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,5 % 42,7 % | 31,5 % 34,4 % | 33,5 % 35,2 % | 29,6 % 28,2 % | 31,9 % 27,2 % | 28,1 % 25,2 % | +2,8 |
| SD | 4,7 % 6,5 % | 7,3 % 12,8 % | 14,9 % 25,4 % | 21,3 % 31,2 % | 24,5 % 36,4 % | 20,7 % 31,3 % | -10,6 |
| M | 24,4 % 19,2 % | 29,9 % 24,5 % | 22,5 % 16,1 % | 18,7 % 16,1 % | 19,4 % 15,8 % | 21,2 % 18,1 % | +3,1 |
| C | 12,7 % 9,9 % | 11,0 % 9,1 % | 10,0 % 5,9 % | 11,1 % 7,3 % | 6,6 % 4,8 % | 7,5 % 4,3 % | +3,2 |
| KD | 7,9 % 7,8 % | 5,9 % 5,5 % | 5,1 % 4,9 % | 7,0 % 7,3 % | 6,9 % 6,5 % | 7,4 % 7,7 % | -0,3 |
| V | 3,4 % 4,1 % | 3,3 % 3,0 % | 3,4 % 3,4 % | 4,8 % 3,9 % | 3,9 % 3,5 % | 5,8 % 4,3 % | +1,5 |
| L | 4,9 % 5,5 % | 4,8 % 4,8 % | 3,1 % 2,7 % | 3,4 % 2,4 % | 2,6 % 2,3 % | 3,7 % 4,5 % | -0,8 |
| MP | 3,5 % 2,9 % | 5,5 % 5,3 % | 5,2 % 4,3 % | 3,0 % 2,3 % | 2,9 % 2,5 % | 4,3 % 3,2 % | +1,0 |
| ÖVR | 1,1 % 1,5 % | 0,9 % 0,6 % | 0,8 % 0,9 % | 1,1 % 1,3 % | 1,3 % 0,9 % | 1,4 % 1,4 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,1%25,2%+2,8pp
SD20,7%31,3%-10,6ppValdeltagande: Älmhult 84,6% · Osby 83,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

