Alvesta vs Ljungby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
48
Trygghet
53
43
Ekonomi
61
33
Boende
84
19
Utbildning
20
67
Hälsa & vård
40
69
Livsmiljö
35
Nyckeltal
19 687 stInvånare28 132 st
33,42%Skatt inkl. region33,07%
43,5 årMedelålder45,0 år
13 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)12 200 kr/m²
830 per 100 000 invVåldsbrott908 per 100 000 inv
7,9%Ungdomsarbetslöshet5,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
850 000 kr
800 000 kr
1 700 000 kr
1 850 000 kr
1 350 000 kr
1 150 000 kr
Utbildning
206,4Meritvärde åk 9204,2
78,2%Behöriga till yrkesprogram70,3%
75,4%Behöriga till NV/teknik66,3%
86,6%Behöriga lärare90,4%
Hälsa & vård
83,0Nöjdhet med vården83,0
84%Tillgång till sjukvård76%
63%Upplever rimlig väntetid63%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,7%Inrikes flyttnetto-0,5%
-0,7%Befolkningstillväxt-0,5%
7,5VAB-dagar per förälder7,4
26,1Barn i idrott35,1
85,7%Inskrivna i förskola87,2%
11,8Barngruppsstorlek 1–3 år10,5
5,2Barn per anställd5,3
41,9%Behöriga förskollärare48,6%
Jobb & arbetsmarknad
81,6%Sysselsättningsgrad83,6%
376 700 krMedianinkomst388 900 kr
70,2Nöjdhet med företagsklimat70,7
47%Invånare som pendlar18%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet48
28,0%Känner sig otrygga kvällstid23,0%
10,9%Brottsoro påverkar livskvalitet8,6%
8,3%Anmälda brott per invånare10,9%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
2,3 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
81%Skötsel av naturområden77%
Kultur & fritid
49%Kultur- och nöjesliv58%
1 441 krKultursatsning1 458 kr
74%Bibliotek & kulturfrämjande79%
7,0%Elever i kulturskola14,3%
Klimat
1633 hSoltimmar/år1771 h
653 mmRegn/år730 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 133 krSkola & förskola29 517 kr
16 673 krÄldreomsorg18 922 kr
10 068 krFunktionsnedsättning & LSS10 129 kr
5 294 krIndivid & familjeomsorg4 560 kr
4 968 krInfrastruktur & miljö4 888 kr
4 389 krKultur & fritid3 910 kr
1 129 krPolitisk verksamhet962 kr
615 krÖvrig verksamhet155 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
167 MkrTotal investering334 Mkr
5 MkrByggnader & mark12 Mkr
31 MkrMaskiner & inventarier49 Mkr
123 MkrEntrepr. & konsulter251 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,5%24,9%
M18,9%17,3%
SD24,8%24,9%
C6,0%6,1%
V6,8%5,7%
KD7,8%11,7%
L4,0%4,4%
MP3,8%3,2%
S26,5%
SD24,8%84,5%Deltagart83,6%
Kommunval 2026
S28,1%20,6%
M20,9%19,5%
SD16,6%22,5%
C9,6%9,8%
V5,3%7,1%
KD5,8%16,1%
L1,6%1,1%
MP2,5%3,4%
S28,1%
SD16,6%82,6%Deltagart79,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,5-4,0
M+1,0-2,1
SD-3,6-3,4
C-0,3+0,5
V+2,6+2,0
KD+0,5+4,0
L+1,6+2,0
MP+1,2+0,7
S-2,5-4,0
SD-3,6-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

