Alvesta vs Ljungby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AlvestaLjungby
26,5%
S24,9%
18,9%
17,3%
24,8%
SD24,9%
6,0%
6,1%
6,8%
5,7%
7,8%
11,7%
4,0%
4,4%
3,8%
3,2%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 83,6%
Kommun 2026
AlvestaLjungby
28,1%
S20,6%
20,9%
19,5%
16,6%
SD22,5%
9,6%
9,8%
5,3%
7,1%
5,8%
16,1%
1,6%
1,1%
2,5%
3,4%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 79,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Alvesta, den ljusare undre är Ljungby. Skillnaden är Alvesta minus Ljungby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % 35,8 % | 30,9 % 30,7 % | 31,0 % 33,4 % | 28,6 % 28,3 % | 29,0 % 29,0 % | 26,5 % 24,9 % | +1,6 |
| M | 24,1 % 23,2 % | 30,3 % 27,9 % | 20,5 % 20,3 % | 17,8 % 18,6 % | 17,9 % 19,4 % | 18,9 % 17,3 % | +1,6 |
| SD | 3,8 % 3,2 % | 7,8 % 6,1 % | 21,6 % 16,4 % | 25,1 % 23,4 % | 28,4 % 28,3 % | 24,8 % 24,9 % | -0,1 |
| C | 13,0 % 14,0 % | 11,2 % 12,8 % | 10,6 % 10,2 % | 9,1 % 9,3 % | 6,3 % 5,6 % | 6,0 % 6,1 % | -0,2 |
| KD | 7,5 % 9,2 % | 5,4 % 7,1 % | 4,2 % 5,8 % | 7,4 % 8,5 % | 7,3 % 7,7 % | 7,8 % 11,7 % | -4,0 |
| V | 4,4 % 4,5 % | 4,5 % 4,3 % | 4,1 % 4,2 % | 5,0 % 4,9 % | 4,1 % 3,8 % | 6,8 % 5,7 % | +1,0 |
| L | 5,1 % 5,0 % | 4,7 % 5,1 % | 2,4 % 3,1 % | 2,9 % 3,0 % | 2,4 % 2,5 % | 4,0 % 4,4 % | -0,4 |
| MP | 3,2 % 3,5 % | 4,3 % 5,1 % | 3,5 % 4,2 % | 2,6 % 2,5 % | 2,6 % 2,5 % | 3,8 % 3,2 % | +0,6 |
| ÖVR | 2,0 % 1,6 % | 0,8 % 0,9 % | 0,8 % 1,1 % | 1,4 % 1,4 % | 2,0 % 1,3 % | 1,4 % 1,6 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Alvesta 84,5% · Ljungby 83,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

