Alvesta vs Sävsjö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
48
Trygghet
58
43
Ekonomi
28
33
Boende
78
19
Utbildning
62
67
Hälsa & vård
63
69
Livsmiljö
26
Nyckeltal
19 687 stInvånare11 531 st
33,42%Skatt inkl. region33,68%
43,5 årMedelålder43,5 år
13 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)5 600 kr/m²
830 per 100 000 invVåldsbrott944 per 100 000 inv
7,9%Ungdomsarbetslöshet6,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
850 000 kr
350 000 kr
1 700 000 kr
1 200 000 kr
1 350 000 kr
700 000 kr
Utbildning
206,4Meritvärde åk 9221,3
78,2%Behöriga till yrkesprogram86,9%
75,4%Behöriga till NV/teknik78,1%
86,6%Behöriga lärare80,5%
Hälsa & vård
83,0Nöjdhet med vården80,5
84%Tillgång till sjukvård80%
63%Upplever rimlig väntetid76%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,7%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,7%Befolkningstillväxt-0,3%
7,5VAB-dagar per förälder7,3
26,1Barn i idrott29,9
85,7%Inskrivna i förskola83,4%
11,8Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
5,2Barn per anställd4,6
41,9%Behöriga förskollärare53,9%
Jobb & arbetsmarknad
81,6%Sysselsättningsgrad80,1%
376 700 krMedianinkomst371 200 kr
70,2Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
47%Invånare som pendlar32%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet65
28,0%Känner sig otrygga kvällstid28,0%
10,9%Brottsoro påverkar livskvalitet6,4%
8,3%Anmälda brott per invånare10,3%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv71%
2,3 kmAvstånd till skyddad natur5,6 km
81%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
49%Kultur- och nöjesliv42%
1 441 krKultursatsning1 017 kr
74%Bibliotek & kulturfrämjande71%
7,0%Elever i kulturskola7,6%
Klimat
1633 hSoltimmar/år1783 h
653 mmRegn/år670 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 133 krSkola & förskola35 496 kr
16 673 krÄldreomsorg17 216 kr
10 068 krFunktionsnedsättning & LSS9 572 kr
5 294 krIndivid & familjeomsorg6 929 kr
4 968 krInfrastruktur & miljö6 795 kr
4 389 krKultur & fritid3 283 kr
1 129 krPolitisk verksamhet1 333 kr
615 krÖvrig verksamhet472 kr
0 krHälso- och sjukvård11 kr
Investeringar · Mkr
167 MkrTotal investering72 Mkr
5 MkrByggnader & mark0 Mkr
31 MkrMaskiner & inventarier14 Mkr
123 MkrEntrepr. & konsulter51 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,5%20,1%
M18,9%19,2%
SD24,8%25,9%
C6,0%6,4%
V6,8%6,0%
KD7,8%13,3%
L4,0%4,9%
MP3,8%2,4%
S26,5%
SD24,8%84,5%Deltagart85,9%
Kommunval 2026
S28,1%18,9%
M20,9%28,2%
SD16,6%14,1%
C9,6%7,1%
V5,3%6,0%
KD5,8%21,9%
L1,6%1,4%
MP2,5%1,3%
S28,1%
SD16,6%82,6%Deltagart82,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,5-2,4
M+1,0+2,0
SD-3,6-3,8
C-0,3-0,5
V+2,6+3,0
KD+0,5-1,5
L+1,6+2,7
MP+1,2+0,8
S-2,5-2,4
SD-3,6-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

