Alvesta vs Sävsjö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AlvestaSävsjö
26,5%
S20,1%
18,9%
19,2%
24,8%
SD25,9%
6,0%
6,4%
6,8%
6,0%
7,8%
13,3%
4,0%
4,9%
3,8%
2,4%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 85,9%
Kommun 2026
AlvestaSävsjö
28,1%
S18,9%
20,9%
28,2%
16,6%
SD14,1%
9,6%
7,1%
5,3%
6,0%
5,8%
21,9%
1,6%
1,4%
2,5%
1,3%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 82,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Alvesta, den ljusare undre är Sävsjö. Skillnaden är Alvesta minus Sävsjö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % 30,4 % | 30,9 % 25,3 % | 31,0 % 27,4 % | 28,6 % 22,1 % | 29,0 % 22,5 % | 26,5 % 20,1 % | +6,4 |
| M | 24,1 % 20,4 % | 30,3 % 25,0 % | 20,5 % 17,9 % | 17,8 % 16,4 % | 17,9 % 17,3 % | 18,9 % 19,2 % | -0,3 |
| SD | 3,8 % 4,8 % | 7,8 % 9,2 % | 21,6 % 18,7 % | 25,1 % 25,6 % | 28,4 % 29,7 % | 24,8 % 25,9 % | -1,1 |
| KD | 7,5 % 20,9 % | 5,4 % 17,7 % | 4,2 % 15,3 % | 7,4 % 17,9 % | 7,3 % 14,8 % | 7,8 % 13,3 % | -5,5 |
| C | 13,0 % 13,4 % | 11,2 % 12,3 % | 10,6 % 11,5 % | 9,1 % 9,9 % | 6,3 % 6,9 % | 6,0 % 6,4 % | -0,4 |
| V | 4,4 % 3,1 % | 4,5 % 3,0 % | 4,1 % 2,7 % | 5,0 % 3,2 % | 4,1 % 3,0 % | 6,8 % 6,0 % | +0,7 |
| L | 5,1 % 3,8 % | 4,7 % 4,4 % | 2,4 % 2,3 % | 2,9 % 2,4 % | 2,4 % 2,2 % | 4,0 % 4,9 % | -0,8 |
| MP | 3,2 % 1,8 % | 4,3 % 2,8 % | 3,5 % 2,6 % | 2,6 % 1,7 % | 2,6 % 1,6 % | 3,8 % 2,4 % | +1,4 |
| ÖVR | 2,0 % 1,4 % | 0,8 % 0,3 % | 0,8 % 0,8 % | 1,4 % 0,9 % | 2,0 % 2,0 % | 1,4 % 1,8 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 0,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S26,5%20,1%+6,4ppValdeltagande: Alvesta 84,5% · Sävsjö 85,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

