Älvkarleby vs Gävle — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
24
Trygghet
27
29
Ekonomi
47
26
Boende
18
38
Utbildning
66
44
Hälsa & vård
66
72
Livsmiljö
86
Nyckeltal
9 573 stInvånare104 108 st
34,40%Skatt inkl. region33,77%
44,7 årMedelålder42,8 år
10 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)20 800 kr/m²
1 067 per 100 000 invVåldsbrott1 088 per 100 000 inv
9,0%Ungdomsarbetslöshet7,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
650 000 kr
1 350 000 kr
2 050 000 kr
3 200 000 kr
1 500 000 kr
2 050 000 kr
Utbildning
201,8Meritvärde åk 9221,1
76,8%Behöriga till yrkesprogram83,1%
64,3%Behöriga till NV/teknik76,3%
82,0%Behöriga lärare85,5%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården79,9
88%Tillgång till sjukvård91%
61%Upplever rimlig väntetid60%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto+0,0%
+0,2%Befolkningstillväxt+0,3%
8,3VAB-dagar per förälder7,4
28,4Barn i idrott40,3
89,8%Inskrivna i förskola88,4%
12,7Barngruppsstorlek 1–3 år14,4
4,9Barn per anställd5,3
64,3%Behöriga förskollärare51,5%
Jobb & arbetsmarknad
82,2%Sysselsättningsgrad80,5%
390 200 krMedianinkomst394 000 kr
68,3Nöjdhet med företagsklimat70,1
59%Invånare som pendlar18%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet54
30,0%Känner sig otrygga kvällstid35,0%
1,9%Brottsoro påverkar livskvalitet7,1%
13,5%Anmälda brott per invånare12,7%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
65%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
81%Skötsel av naturområden83%
Kultur & fritid
27%Kultur- och nöjesliv82%
1 153 krKultursatsning2 150 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjande86%
12,3%Elever i kulturskola10,5%
Klimat
1954 hSoltimmar/år1971 h
596 mmRegn/år637 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 570 krSkola & förskola30 085 kr
17 687 krÄldreomsorg13 803 kr
7 108 krIndivid & familjeomsorg8 371 kr
6 294 krFunktionsnedsättning & LSS9 261 kr
4 183 krInfrastruktur & miljö5 109 kr
2 752 krKultur & fritid4 305 kr
1 039 krPolitisk verksamhet716 kr
61 krÖvrig verksamhet953 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
30 MkrTotal investering335 Mkr
0 MkrByggnader & mark5 Mkr
9 MkrMaskiner & inventarier46 Mkr
20 MkrEntrepr. & konsulter284 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 36% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S31,9%31,5%
M16,8%19,9%
SD27,2%19,6%
C3,3%4,9%
V6,2%8,0%
KD6,0%5,7%
L3,5%4,5%
MP3,1%4,7%
S31,9%
SD27,2%84,4%Deltagart85,1%
Kommunval 2026
S30,4%32,1%
M25,3%21,0%
SD19,3%18,9%
C3,0%4,6%
V6,7%8,6%
KD7,0%5,6%
L1,2%3,0%
MP2,8%4,8%
S30,4%
SD19,3%82,9%Deltagart82,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,6-1,9
M+2,3+0,7
SD-3,8-3,0
C-0,1-0,1
V+1,5+1,5
KD+1,6+1,4
L+1,0+0,7
MP+0,2+0,7
S-3,6-1,9
SD-3,8-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

