Älvkarleby vs Gävle — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÄlvkarlebyGävle
31,9%
S31,5%
16,8%
19,9%
27,2%
SD19,6%
3,3%
4,9%
6,2%
8,0%
6,0%
5,7%
3,5%
4,5%
3,1%
4,7%
Valdeltagande 84,4%Valdeltagande 85,1%
Kommun 2026
ÄlvkarlebyGävle
30,4%
S32,1%
25,3%
21,0%
19,3%
SD18,9%
3,0%
4,6%
6,7%
8,6%
7,0%
5,6%
1,2%
3,0%
2,8%
4,8%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 82,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Älvkarleby, den ljusare undre är Gävle. Skillnaden är Älvkarleby minus Gävle i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,4 % 40,6 % | 48,9 % 34,6 % | 47,0 % 34,1 % | 39,3 % 32,1 % | 35,5 % 33,4 % | 31,9 % 31,5 % | +0,4 |
| SD | 3,8 % 3,3 % | 7,9 % 7,5 % | 19,9 % 15,8 % | 26,7 % 19,5 % | 31,0 % 22,6 % | 27,2 % 19,6 % | +7,7 |
| M | 14,6 % 22,2 % | 19,3 % 27,2 % | 12,8 % 21,0 % | 11,7 % 18,2 % | 14,5 % 19,2 % | 16,8 % 19,9 % | -3,1 |
| V | 7,6 % 7,5 % | 6,8 % 6,8 % | 6,2 % 6,7 % | 6,8 % 8,5 % | 4,7 % 6,5 % | 6,2 % 8,0 % | -1,8 |
| MP | 3,5 % 5,4 % | 5,2 % 7,5 % | 3,8 % 6,2 % | 2,2 % 3,9 % | 2,9 % 4,0 % | 3,1 % 4,7 % | -1,6 |
| L | 5,0 % 7,1 % | 5,0 % 6,8 % | 2,8 % 5,0 % | 3,4 % 5,4 % | 2,4 % 3,8 % | 3,5 % 4,5 % | -1,0 |
| C | 4,6 % 6,2 % | 3,2 % 4,6 % | 3,1 % 4,3 % | 4,4 % 6,3 % | 3,3 % 5,0 % | 3,3 % 4,9 % | -1,6 |
| KD | 3,7 % 4,9 % | 2,5 % 3,8 % | 2,2 % 3,3 % | 4,3 % 4,9 % | 4,3 % 4,3 % | 6,0 % 5,7 % | +0,3 |
| ÖVR | 2,9 % 2,8 % | 1,0 % 1,2 % | 0,8 % 1,0 % | 1,2 % 1,3 % | 1,4 % 1,4 % | 2,1 % 1,5 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD27,2%19,6%+7,7ppValdeltagande: Älvkarleby 84,4% · Gävle 85,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

