Aneby vs Eksjö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
57
Trygghet
26
43
Ekonomi
26
68
Boende
88
71
Utbildning
55
54
Hälsa & vård
60
52
Livsmiljö
32
Nyckeltal
6 851 stInvånare17 660 st
33,85%Skatt inkl. region34,02%
43,8 årMedelålder44,9 år
5 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)14 100 kr/m²
1 026 per 100 000 invVåldsbrott1 444 per 100 000 inv
5,7%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
900 000 kr
1 800 000 kr
1 900 000 kr
750 000 kr
1 150 000 kr
Utbildning
208,3Meritvärde åk 9215,8
87,7%Behöriga till yrkesprogram81,3%
84,0%Behöriga till NV/teknik72,0%
91,1%Behöriga lärare79,6%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården80,5
84%Tillgång till sjukvård79%
76%Upplever rimlig väntetid76%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto+0,0%
+0,8%Befolkningstillväxt-0,7%
6,4VAB-dagar per förälder6,7
22,4Barn i idrott29,6
80,2%Inskrivna i förskola88,3%
10,3Barngruppsstorlek 1–3 år11,4
4,9Barn per anställd4,9
54,6%Behöriga förskollärare46,4%
Jobb & arbetsmarknad
85,9%Sysselsättningsgrad82,1%
386 300 krMedianinkomst385 400 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat78,8
51%Invånare som pendlar26%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet66
15,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet7,8%
7,8%Anmälda brott per invånare11,9%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt98%
74%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
2,5 kmAvstånd till skyddad natur2,7 km
83%Skötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
56%Kultur- och nöjesliv63%
1 299 krKultursatsning1 388 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande85%
20,7%Elever i kulturskola13,7%
Klimat
1924 hSoltimmar/år1761 h
574 mmRegn/år577 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 202 krSkola & förskola33 993 kr
15 363 krÄldreomsorg16 294 kr
7 994 krFunktionsnedsättning & LSS11 016 kr
6 610 krIndivid & familjeomsorg7 147 kr
4 207 krInfrastruktur & miljö5 411 kr
1 993 krKultur & fritid3 496 kr
1 066 krPolitisk verksamhet779 kr
354 krÖvrig verksamhet736 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
56 MkrTotal investering54 Mkr
0 MkrByggnader & mark15 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier16 Mkr
41 MkrEntrepr. & konsulter22 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 20% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 52% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,2%26,0%
M18,1%19,0%
SD23,9%20,8%
C8,8%8,6%
V4,2%5,3%
KD13,3%9,5%
L4,5%5,1%
MP3,0%4,2%
S22,2%
SD23,9%88,1%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S23,5%28,4%
M20,4%24,9%
SD15,8%12,4%
C18,5%13,6%
V4,4%5,7%
KD12,8%7,5%
L2,6%3,3%
MP0,4%3,5%
S23,5%
SD15,8%86,2%Deltagart83,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,8-2,5
M+1,3+1,2
SD-3,0-3,6
C-0,4-0,5
V+1,5+1,7
KD+1,8+1,5
L+1,0+1,3
MP+0,3+1,2
S-2,8-2,5
SD-3,0-3,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

