Hoppa till innehållet

Aneby vs Eksjö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

AnebyEksjö
22,2%
S
26,0%
18,1%
M
19,0%
23,9%
SD
20,8%
8,8%
C
8,6%
4,2%
V
5,3%
13,3%
KD
9,5%
4,5%
L
5,1%
3,0%
MP
4,2%
Valdeltagande 88,1%Valdeltagande 86,1%

Kommun 2026

AnebyEksjö
23,5%
S
28,4%
20,4%
M
24,9%
15,8%
SD
12,4%
18,5%
C
13,6%
4,4%
V
5,7%
12,8%
KD
7,5%
2,6%
L
3,3%
0,4%
MP
3,5%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 83,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Aneby, den ljusare undre är Eksjö. Skillnaden är Aneby minus Eksjö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,5 %
32,7 %
26,6 %
27,7 %
29,1 %
30,9 %
23,9 %
26,7 %
25,0 %
28,5 %
22,2 %
26,0 %
-3,8
M
17,6 %
23,9 %
22,6 %
28,6 %
16,8 %
20,5 %
16,2 %
17,0 %
16,8 %
17,8 %
18,1 %
19,0 %
-0,9
SD
3,3 %
2,8 %
7,6 %
5,8 %
16,5 %
13,3 %
21,1 %
19,6 %
26,9 %
24,4 %
23,9 %
20,8 %
+3,2
KD
22,0 %
13,9 %
17,7 %
11,2 %
13,5 %
8,6 %
14,5 %
10,5 %
11,4 %
8,0 %
13,3 %
9,5 %
+3,8
C
13,1 %
12,2 %
12,3 %
11,1 %
12,3 %
11,2 %
12,8 %
12,4 %
9,3 %
9,1 %
8,8 %
8,6 %
+0,3
L
4,9 %
5,6 %
5,0 %
6,0 %
2,9 %
4,3 %
3,4 %
4,4 %
3,5 %
3,8 %
4,5 %
5,1 %
-0,6
MP
2,8 %
3,7 %
4,6 %
5,2 %
4,8 %
5,4 %
2,3 %
3,2 %
2,7 %
3,0 %
3,0 %
4,2 %
-1,2
V
3,2 %
3,6 %
3,0 %
3,6 %
2,6 %
3,4 %
4,0 %
4,7 %
2,7 %
3,6 %
4,2 %
5,3 %
-1,1
ÖVR
1,6 %
1,6 %
0,6 %
0,7 %
0,6 %
0,9 %
1,7 %
1,5 %
1,8 %
1,9 %
2,1 %
1,6 %
+0,5
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,2%26,0%-3,8pp
SD23,9%20,8%+3,2pp
KD13,3%9,5%+3,8pp

Valdeltagande: Aneby 88,1% · Eksjö 86,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad