Aneby vs Ydre — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
57
Trygghet
86
43
Ekonomi
41
68
Boende
38
71
Utbildning
62
54
Hälsa & vård
59
52
Livsmiljö
24
Nyckeltal
6 851 stInvånare3 619 st
33,85%Skatt inkl. region34,10%
43,8 årMedelålder48,6 år
5 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)27 400 kr/m²
1 026 per 100 000 invVåldsbrott414 per 100 000 inv
5,7%Ungdomsarbetslöshet4,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
1 800 000 kr
1 800 000 kr
1 450 000 kr
750 000 kr
1 300 000 kr
Utbildning
208,3Meritvärde åk 9228,5
87,7%Behöriga till yrkesprogram82,9%
84,0%Behöriga till NV/teknik80,5%
91,1%Behöriga lärare88,1%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården79,7
84%Tillgång till sjukvård86%
76%Upplever rimlig väntetid62%
1,0 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto+0,3%
+0,8%Befolkningstillväxt-0,2%
6,4VAB-dagar per förälder6,7
22,4Barn i idrott21,1
80,2%Inskrivna i förskola81,9%
10,3Barngruppsstorlek 1–3 år10,8
4,9Barn per anställd5,0
54,6%Behöriga förskollärare44,9%
Jobb & arbetsmarknad
85,9%Sysselsättningsgrad85,2%
386 300 krMedianinkomst378 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
51%Invånare som pendlar44%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet53
15,0%Känner sig otrygga kvällstid9,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
7,8%Anmälda brott per invånare5,7%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt98%
74%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
2,5 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
83%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
56%Kultur- och nöjesliv67%
1 299 krKultursatsning1 950 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande89%
20,7%Elever i kulturskola23,5%
Klimat
1924 hSoltimmar/år1991 h
574 mmRegn/år564 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 202 krSkola & förskola30 126 kr
15 363 krÄldreomsorg22 248 kr
7 994 krFunktionsnedsättning & LSS4 801 kr
6 610 krIndivid & familjeomsorg7 195 kr
4 207 krInfrastruktur & miljö5 493 kr
1 993 krKultur & fritid3 211 kr
1 066 krPolitisk verksamhet1 944 kr
354 krÖvrig verksamhet−35 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
56 MkrTotal investering18 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier2 Mkr
41 MkrEntrepr. & konsulter15 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 20% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,2%21,9%
M18,1%18,0%
SD23,9%21,7%
C8,8%12,6%
V4,2%3,5%
KD13,3%11,2%
L4,5%4,2%
MP3,0%5,2%
S22,2%
SD23,9%88,1%Deltagart89,7%
Kommunval 2026
S23,5%22,5%
M20,4%23,6%
SD15,8%12,7%
C18,5%31,5%
V4,4%4,2%
KD12,8%3,8%
L2,6%0,6%
MP0,4%0,9%
S23,5%
SD15,8%86,2%Deltagart86,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,8-4,0
M+1,3+1,9
SD-3,0-2,9
C-0,4+1,3
V+1,5+0,6
KD+1,8+0,4
L+1,0+0,9
MP+0,3+1,2
S-2,8-4,0
SD-3,0-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

