Hoppa till innehållet

Aneby vs Ydre — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

AnebyYdre
22,2%
S
21,9%
18,1%
M
18,0%
23,9%
SD
21,7%
8,8%
C
12,6%
4,2%
V
3,5%
13,3%
KD
11,2%
4,5%
L
4,2%
3,0%
MP
5,2%
Valdeltagande 88,1%Valdeltagande 89,7%

Kommun 2026

AnebyYdre
23,5%
S
22,5%
20,4%
M
23,6%
15,8%
SD
12,7%
18,5%
C
31,5%
4,4%
V
4,2%
12,8%
KD
3,8%
2,6%
L
0,6%
0,4%
MP
0,9%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 86,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Aneby, den ljusare undre är Ydre. Skillnaden är Aneby minus Ydre i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,5 %
30,8 %
26,6 %
28,1 %
29,1 %
29,1 %
23,9 %
22,9 %
25,0 %
25,9 %
22,2 %
21,9 %
+0,3
SD
3,3 %
2,5 %
7,6 %
5,8 %
16,5 %
14,3 %
21,1 %
20,5 %
26,9 %
24,5 %
23,9 %
21,7 %
+2,3
M
17,6 %
20,3 %
22,6 %
25,6 %
16,8 %
17,6 %
16,2 %
15,8 %
16,8 %
16,2 %
18,1 %
18,0 %
+0,0
KD
22,0 %
14,4 %
17,7 %
11,3 %
13,5 %
9,7 %
14,5 %
12,4 %
11,4 %
10,8 %
13,3 %
11,2 %
+2,1
C
13,1 %
19,0 %
12,3 %
16,0 %
12,3 %
16,4 %
12,8 %
14,9 %
9,3 %
11,2 %
8,8 %
12,6 %
-3,7
V
3,2 %
3,6 %
3,0 %
2,9 %
2,6 %
3,2 %
4,0 %
5,5 %
2,7 %
2,9 %
4,2 %
3,5 %
+0,7
MP
2,8 %
3,8 %
4,6 %
4,9 %
4,8 %
4,3 %
2,3 %
3,0 %
2,7 %
4,0 %
3,0 %
5,2 %
-2,2
L
4,9 %
4,3 %
5,0 %
5,1 %
2,9 %
3,4 %
3,4 %
3,6 %
3,5 %
3,3 %
4,5 %
4,2 %
+0,3
ÖVR
1,6 %
1,2 %
0,6 %
0,3 %
0,6 %
0,5 %
1,7 %
1,4 %
1,8 %
1,2 %
2,1 %
1,8 %
+0,3
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD23,9%21,7%+2,3pp
C8,8%12,6%-3,7pp
KD13,3%11,2%+2,1pp
MP3,0%5,2%-2,2pp

Valdeltagande: Aneby 88,1% · Ydre 89,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad