Ånge vs Bräcke — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
27
Trygghet
19
16
Ekonomi
14
80
Boende
66
21
Utbildning
34
19
Hälsa & vård
19
13
Livsmiljö
14
Nyckeltal
9 000 stInvånare5 950 st
34,62%Skatt inkl. region35,09%
47,7 årMedelålder48,7 år
1 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)800 kr/m²
1 341 per 100 000 invVåldsbrott1 068 per 100 000 inv
5,6%Ungdomsarbetslöshet4,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
100 000 kr
50 000 kr
800 000 kr
1 050 000 kr
450 000 kr
650 000 kr
Utbildning
205,4Meritvärde åk 9207,5
74,4%Behöriga till yrkesprogram75,0%
73,3%Behöriga till NV/teknik70,0%
85,4%Behöriga lärare81,8%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården85,6
83%Tillgång till sjukvård72%
50%Upplever rimlig väntetid69%
0,8 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,5%
-0,5%Befolkningstillväxt-1,4%
8,3VAB-dagar per förälder7,8
24,2Barn i idrott14,5
Saknar dataInskrivna i förskola91,7%
10,2Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
4,2Barn per anställd4,0
40,3%Behöriga förskollärare39,2%
Jobb & arbetsmarknad
82,3%Sysselsättningsgrad82,1%
378 500 krMedianinkomst366 700 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
20%Invånare som pendlar36%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet77
14,0%Känner sig otrygga kvällstid8,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet0,7%
9,3%Anmälda brott per invånare11,9%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv56%
3,0 kmAvstånd till skyddad natur3,6 km
70%Skötsel av naturområden68%
Kultur & fritid
47%Kultur- och nöjesliv38%
1 701 krKultursatsning1 476 kr
70%Bibliotek & kulturfrämjande71%
8,3%Elever i kulturskola21,3%
Klimat
2085 hSoltimmar/år2173 h
751 mmRegn/år802 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 390 krSkola & förskola32 829 kr
23 287 krÄldreomsorg26 979 kr
8 775 krFunktionsnedsättning & LSS8 829 kr
7 514 krInfrastruktur & miljö8 830 kr
4 758 krIndivid & familjeomsorg6 083 kr
4 547 krKultur & fritid2 831 kr
1 253 krPolitisk verksamhet1 468 kr
1 064 krÖvrig verksamhet311 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
58 MkrTotal investering106 Mkr
8 MkrByggnader & mark0 Mkr
6 MkrMaskiner & inventarier11 Mkr
44 MkrEntrepr. & konsulter92 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,2%33,5%
M14,3%16,0%
SD26,4%23,6%
C5,6%7,8%
V5,2%5,2%
KD8,0%5,2%
L3,1%2,7%
MP2,4%3,5%
S33,2%
SD26,4%82,0%Deltagart80,4%
Kommunval 2026
S30,8%35,4%
M9,1%21,3%
SD13,4%11,4%
C3,5%9,1%
V4,3%4,8%
KD3,9%1,7%
L0,2%0,4%
MP0,6%1,0%
S30,8%
SD13,4%79,9%Deltagart77,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,0-3,3
M+2,0+2,8
SD-3,4-4,0
C+0,1-0,3
V+0,4+0,6
KD+2,0+0,4
L+1,3+1,5
MP+0,9+1,0
S-4,0-3,3
SD-3,4-4,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

