Ånge vs Bräcke — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅngeBräcke
33,2%
S33,5%
14,3%
16,0%
26,4%
SD23,6%
5,6%
7,8%
5,2%
5,2%
8,0%
5,2%
3,1%
2,7%
2,4%
3,5%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 80,4%
Kommun 2026
ÅngeBräcke
30,8%
S35,4%
9,1%
21,3%
13,4%
SD11,4%
3,5%
9,1%
4,3%
4,8%
3,9%
1,7%
0,2%
0,4%
0,6%
1,0%
Valdeltagande 79,9%Valdeltagande 77,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ånge, den ljusare undre är Bräcke. Skillnaden är Ånge minus Bräcke i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,6 % 48,1 % | 49,8 % 49,9 % | 49,7 % 47,4 % | 41,9 % 38,1 % | 37,2 % 36,8 % | 33,2 % 33,5 % | -0,3 |
| SD | 3,3 % 1,3 % | 5,9 % 3,9 % | 16,1 % 12,6 % | 22,1 % 19,2 % | 29,8 % 27,6 % | 26,4 % 23,6 % | +2,7 |
| M | 14,0 % 15,0 % | 18,9 % 17,6 % | 11,4 % 13,0 % | 11,3 % 12,4 % | 12,3 % 13,1 % | 14,3 % 16,0 % | -1,7 |
| C | 12,2 % 14,9 % | 7,7 % 12,1 % | 7,5 % 11,6 % | 8,6 % 14,2 % | 5,5 % 8,1 % | 5,6 % 7,8 % | -2,2 |
| V | 8,5 % 9,7 % | 6,9 % 6,8 % | 5,8 % 6,2 % | 6,8 % 7,4 % | 4,8 % 4,6 % | 5,2 % 5,2 % | 0,0 |
| KD | 5,0 % 2,3 % | 2,9 % 1,4 % | 2,7 % 1,4 % | 4,9 % 3,9 % | 6,0 % 4,8 % | 8,0 % 5,2 % | +2,8 |
| MP | 2,6 % 3,2 % | 3,1 % 3,8 % | 1,9 % 2,8 % | 1,1 % 1,4 % | 1,5 % 2,5 % | 2,4 % 3,5 % | -1,2 |
| L | 3,4 % 3,0 % | 3,2 % 3,4 % | 1,4 % 2,0 % | 1,6 % 1,4 % | 1,7 % 1,2 % | 3,1 % 2,7 % | +0,3 |
| ÖVR | 2,5 % 2,6 % | 1,6 % 1,1 % | 1,9 % 1,7 % | 1,8 % 1,8 % | 1,1 % 1,2 % | 1,9 % 2,4 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD26,4%23,6%+2,7ppValdeltagande: Ånge 82,0% · Bräcke 80,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

