Ånge vs Ljusdal — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
27
Trygghet
51
16
Ekonomi
15
80
Boende
49
21
Utbildning
32
19
Hälsa & vård
22
13
Livsmiljö
24
Nyckeltal
9 000 stInvånare18 377 st
34,62%Skatt inkl. region33,87%
47,7 årMedelålder47,1 år
1 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 400 kr/m²
1 341 per 100 000 invVåldsbrott782 per 100 000 inv
5,6%Ungdomsarbetslöshet8,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
100 000 kr
1 150 000 kr
800 000 kr
1 850 000 kr
450 000 kr
1 250 000 kr
Utbildning
205,4Meritvärde åk 9216,4
74,4%Behöriga till yrkesprogram84,8%
73,3%Behöriga till NV/teknik77,6%
85,4%Behöriga lärare83,2%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,9
83%Tillgång till sjukvård88%
50%Upplever rimlig väntetid60%
0,8 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,0%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,4%
8,3VAB-dagar per förälder8,2
24,2Barn i idrott20,9
Saknar dataInskrivna i förskola88,3%
10,2Barngruppsstorlek 1–3 år9,8
4,2Barn per anställd5,1
40,3%Behöriga förskollärare42,6%
Jobb & arbetsmarknad
82,3%Sysselsättningsgrad83,4%
378 500 krMedianinkomst369 400 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat78,4
20%Invånare som pendlar18%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet60
14,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet6,6%
9,3%Anmälda brott per invånare7,7%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt95%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv71%
3,0 kmAvstånd till skyddad natur2,9 km
70%Skötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
47%Kultur- och nöjesliv55%
1 701 krKultursatsning1 708 kr
70%Bibliotek & kulturfrämjande80%
8,3%Elever i kulturskola18,8%
Klimat
2085 hSoltimmar/år1566 h
751 mmRegn/år775 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 390 krSkola & förskola30 522 kr
23 287 krÄldreomsorg20 191 kr
8 775 krFunktionsnedsättning & LSS9 497 kr
7 514 krInfrastruktur & miljö6 366 kr
4 758 krIndivid & familjeomsorg7 263 kr
4 547 krKultur & fritid3 450 kr
1 253 krPolitisk verksamhet1 500 kr
1 064 krÖvrig verksamhet791 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
58 MkrTotal investering143 Mkr
8 MkrByggnader & mark45 Mkr
6 MkrMaskiner & inventarier15 Mkr
44 MkrEntrepr. & konsulter74 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,2%28,2%
M14,3%17,3%
SD26,4%24,5%
C5,6%7,8%
V5,2%4,7%
KD8,0%6,3%
L3,1%4,7%
MP2,4%4,5%
S33,2%
SD26,4%82,0%Deltagart82,9%
Kommunval 2026
S30,8%18,3%
M9,1%11,9%
SD13,4%12,6%
C3,5%12,3%
V4,3%3,8%
KD3,9%2,0%
L0,2%17,5%
MP0,6%9,7%
S30,8%
SD13,4%79,9%Deltagart81,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,0-3,8
M+2,0+1,3
SD-3,4-1,7
C+0,1-0,2
V+0,4+0,1
KD+2,0+0,7
L+1,3+1,7
MP+0,9+1,0
S-4,0-3,8
SD-3,4-1,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

