Ånge vs Ljusdal — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅngeLjusdal
33,2%
S28,2%
14,3%
17,3%
26,4%
SD24,5%
5,6%
7,8%
5,2%
4,7%
8,0%
6,3%
3,1%
4,7%
2,4%
4,5%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 82,9%
Kommun 2026
ÅngeLjusdal
30,8%
S18,3%
9,1%
11,9%
13,4%
SD12,6%
3,5%
12,3%
4,3%
3,8%
3,9%
2,0%
0,2%
17,5%
0,6%
9,7%
Valdeltagande 79,9%Valdeltagande 81,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ånge, den ljusare undre är Ljusdal. Skillnaden är Ånge minus Ljusdal i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,6 % 38,8 % | 49,8 % 37,0 % | 49,7 % 36,5 % | 41,9 % 34,0 % | 37,2 % 32,1 % | 33,2 % 28,2 % | +5,0 |
| SD | 3,3 % 3,1 % | 5,9 % 6,9 % | 16,1 % 16,6 % | 22,1 % 20,0 % | 29,8 % 26,2 % | 26,4 % 24,5 % | +1,9 |
| M | 14,0 % 19,2 % | 18,9 % 24,1 % | 11,4 % 18,8 % | 11,3 % 14,4 % | 12,3 % 16,0 % | 14,3 % 17,3 % | -3,0 |
| C | 12,2 % 14,5 % | 7,7 % 9,5 % | 7,5 % 8,6 % | 8,6 % 12,3 % | 5,5 % 8,0 % | 5,6 % 7,8 % | -2,2 |
| V | 8,5 % 8,4 % | 6,9 % 7,4 % | 5,8 % 5,6 % | 6,8 % 6,9 % | 4,8 % 4,6 % | 5,2 % 4,7 % | +0,6 |
| KD | 5,0 % 5,0 % | 2,9 % 3,6 % | 2,7 % 2,4 % | 4,9 % 5,1 % | 6,0 % 5,6 % | 8,0 % 6,3 % | +1,7 |
| MP | 2,6 % 3,9 % | 3,1 % 5,2 % | 1,9 % 4,9 % | 1,1 % 2,8 % | 1,5 % 3,5 % | 2,4 % 4,5 % | -2,2 |
| L | 3,4 % 4,4 % | 3,2 % 4,4 % | 1,4 % 3,2 % | 1,6 % 3,4 % | 1,7 % 3,0 % | 3,1 % 4,7 % | -1,6 |
| ÖVR | 2,5 % 2,7 % | 1,6 % 1,9 % | 1,9 % 0,9 % | 1,8 % 1,2 % | 1,1 % 1,1 % | 1,9 % 1,9 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,2%28,2%+5,0ppValdeltagande: Ånge 82,0% · Ljusdal 82,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

