Ånge vs Nordanstig — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
27
Trygghet
39
16
Ekonomi
21
80
Boende
30
21
Utbildning
40
19
Hälsa & vård
16
13
Livsmiljö
32
Nyckeltal
9 000 stInvånare9 284 st
34,62%Skatt inkl. region34,02%
47,7 årMedelålder46,2 år
1 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)—
1 341 per 100 000 invVåldsbrott841 per 100 000 inv
5,6%Ungdomsarbetslöshet8,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
100 000 kr
—
800 000 kr
1 200 000 kr
450 000 kr
1 100 000 kr
Utbildning
205,4Meritvärde åk 9210,4
74,4%Behöriga till yrkesprogram86,7%
73,3%Behöriga till NV/teknik77,3%
85,4%Behöriga lärare79,1%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,9
83%Tillgång till sjukvård73%
50%Upplever rimlig väntetid60%
0,8 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto+0,5%
-0,5%Befolkningstillväxt+0,2%
8,3VAB-dagar per förälder9,0
24,2Barn i idrott11,5
Saknar dataInskrivna i förskola86,3%
10,2Barngruppsstorlek 1–3 år11,1
4,2Barn per anställd5,3
40,3%Behöriga förskollärare59,6%
Jobb & arbetsmarknad
82,3%Sysselsättningsgrad81,9%
378 500 krMedianinkomst365 100 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat72,5
20%Invånare som pendlar43%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet56
14,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet7,7%
9,3%Anmälda brott per invånare8,3%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv36%
3,0 kmAvstånd till skyddad natur3,5 km
70%Skötsel av naturområden58%
Kultur & fritid
47%Kultur- och nöjesliv31%
1 701 krKultursatsning1 442 kr
70%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
8,3%Elever i kulturskola8,6%
Klimat
2085 hSoltimmar/år2160 h
751 mmRegn/år728 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 390 krSkola & förskola33 148 kr
23 287 krÄldreomsorg21 845 kr
8 775 krFunktionsnedsättning & LSS8 381 kr
7 514 krInfrastruktur & miljö4 701 kr
4 758 krIndivid & familjeomsorg6 429 kr
4 547 krKultur & fritid2 079 kr
1 253 krPolitisk verksamhet1 287 kr
1 064 krÖvrig verksamhet676 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
58 MkrTotal investering211 Mkr
8 MkrByggnader & mark0 Mkr
6 MkrMaskiner & inventarier0 Mkr
44 MkrEntrepr. & konsulter211 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 54% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,2%29,9%
M14,3%15,6%
SD26,4%25,7%
C5,6%7,3%
V5,2%5,2%
KD8,0%6,5%
L3,1%3,4%
MP2,4%3,8%
S33,2%
SD26,4%82,0%Deltagart82,3%
Kommunval 2026
S30,8%29,1%
M9,1%21,1%
SD13,4%18,5%
C3,5%10,9%
V4,3%6,3%
KD3,9%4,3%
L0,2%0,8%
MP0,6%1,2%
S30,8%
SD13,4%79,9%Deltagart80,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,0-1,8
M+2,0+2,6
SD-3,4-3,3
C+0,1+0,2
V+0,4-1,0
KD+2,0+0,0
L+1,3+1,2
MP+0,9+0,9
S-4,0-1,8
SD-3,4-3,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

