Ånge vs Nordanstig — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅngeNordanstig
33,2%
S29,9%
14,3%
15,6%
26,4%
SD25,7%
5,6%
7,3%
5,2%
5,2%
8,0%
6,5%
3,1%
3,4%
2,4%
3,8%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 82,3%
Kommun 2026
ÅngeNordanstig
30,8%
S29,1%
9,1%
21,1%
13,4%
SD18,5%
3,5%
10,9%
4,3%
6,3%
3,9%
4,3%
0,2%
0,8%
0,6%
1,2%
Valdeltagande 79,9%Valdeltagande 80,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ånge, den ljusare undre är Nordanstig. Skillnaden är Ånge minus Nordanstig i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,6 % 38,3 % | 49,8 % 37,7 % | 49,7 % 38,6 % | 41,9 % 32,5 % | 37,2 % 31,6 % | 33,2 % 29,9 % | +3,3 |
| SD | 3,3 % 3,7 % | 5,9 % 8,5 % | 16,1 % 18,2 % | 22,1 % 21,5 % | 29,8 % 29,0 % | 26,4 % 25,7 % | +0,7 |
| C | 12,2 % 19,4 % | 7,7 % 11,4 % | 7,5 % 9,4 % | 8,6 % 11,8 % | 5,5 % 7,1 % | 5,6 % 7,3 % | -1,7 |
| M | 14,0 % 14,2 % | 18,9 % 18,8 % | 11,4 % 14,6 % | 11,3 % 11,7 % | 12,3 % 13,1 % | 14,3 % 15,6 % | -1,3 |
| V | 8,5 % 7,1 % | 6,9 % 7,0 % | 5,8 % 5,8 % | 6,8 % 9,6 % | 4,8 % 6,2 % | 5,2 % 5,2 % | +0,1 |
| KD | 5,0 % 5,2 % | 2,9 % 4,9 % | 2,7 % 3,7 % | 4,9 % 6,9 % | 6,0 % 6,5 % | 8,0 % 6,5 % | +1,5 |
| L | 3,4 % 5,0 % | 3,2 % 5,6 % | 1,4 % 3,4 % | 1,6 % 2,5 % | 1,7 % 2,2 % | 3,1 % 3,4 % | -0,3 |
| MP | 2,6 % 3,5 % | 3,1 % 4,6 % | 1,9 % 3,7 % | 1,1 % 1,9 % | 1,5 % 2,9 % | 2,4 % 3,8 % | -1,5 |
| ÖVR | 2,5 % 3,6 % | 1,6 % 1,5 % | 1,9 % 0,9 % | 1,8 % 1,6 % | 1,1 % 1,4 % | 1,9 % 2,6 % | -0,7 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,2%29,9%+3,3ppValdeltagande: Ånge 82,0% · Nordanstig 82,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

