Åre vs Krokom — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
68
Trygghet
82
34
Ekonomi
54
12
Boende
51
68
Utbildning
69
73
Hälsa & vård
47
16
Livsmiljö
16
Nyckeltal
12 770 stInvånare15 795 st
33,92%Skatt inkl. region33,87%
41,0 årMedelålder42,5 år
34 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)20 300 kr/m²
778 per 100 000 invVåldsbrott597 per 100 000 inv
2,8%Ungdomsarbetslöshet3,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 200 000 kr
1 300 000 kr
3 800 000 kr
2 500 000 kr
2 850 000 kr
1 050 000 kr
Utbildning
227,1Meritvärde åk 9219,7
87,3%Behöriga till yrkesprogram85,0%
85,5%Behöriga till NV/teknik81,5%
84,1%Behöriga lärare78,8%
Hälsa & vård
85,6Nöjdhet med vården85,6
87%Tillgång till sjukvård78%
69%Upplever rimlig väntetid69%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto+0,3%
+0,6%Befolkningstillväxt+0,7%
8,2VAB-dagar per förälder8,3
22,6Barn i idrott22,4
88,8%Inskrivna i förskola88,3%
13,1Barngruppsstorlek 1–3 år10,6
4,3Barn per anställd4,6
26,1%Behöriga förskollärare40,0%
Jobb & arbetsmarknad
86,4%Sysselsättningsgrad89,3%
382 100 krMedianinkomst407 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
25%Invånare som pendlar54%
Trygghet
72Kommunindex för trygghet67
8,0%Känner sig otrygga kvällstid7,0%
4,4%Brottsoro påverkar livskvalitet4,5%
10,0%Anmälda brott per invånare5,8%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt100%
65%Nöjdhet idrott & friluftsliv58%
4,8 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
79%Skötsel av naturområden73%
Kultur & fritid
40%Kultur- och nöjesliv35%
1 103 krKultursatsning1 150 kr
69%Bibliotek & kulturfrämjande74%
17,6%Elever i kulturskola10,9%
Klimat
1278 hSoltimmar/år1782 h
1147 mmRegn/år1054 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
38 377 krSkola & förskola40 809 kr
13 819 krÄldreomsorg16 045 kr
6 960 krInfrastruktur & miljö3 935 kr
5 923 krFunktionsnedsättning & LSS9 306 kr
3 864 krIndivid & familjeomsorg6 118 kr
2 604 krKultur & fritid2 722 kr
1 220 krPolitisk verksamhet1 114 kr
794 krÖvrig verksamhet403 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
190 MkrTotal investering229 Mkr
103 MkrByggnader & mark3 Mkr
9 MkrMaskiner & inventarier14 Mkr
78 MkrEntrepr. & konsulter197 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 48% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 65% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,8%28,0%
M17,7%17,7%
SD12,7%19,1%
C14,5%11,5%
V5,4%4,8%
KD5,8%6,4%
L4,2%3,4%
MP11,3%7,1%
S26,8%
SD12,7%87,0%Deltagart86,9%
Kommunval 2026
S21,8%21,0%
M15,0%15,9%
SD6,6%11,3%
C17,3%26,7%
V5,0%5,9%
KD3,0%3,3%
L0,5%0,8%
MP10,5%5,6%
S21,8%
SD6,6%84,5%Deltagart84,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-5,3-4,9
M+1,9+2,2
SD-3,9-2,1
C+2,7+0,8
V-0,0-0,5
KD+0,9+0,4
L+0,5+1,4
MP+2,8+2,0
S-5,3-4,9
SD-3,9-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

