Åre vs Krokom — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅreKrokom
26,8%
S28,0%
17,7%
17,7%
12,7%
SD19,1%
14,5%
11,5%
5,4%
4,8%
5,8%
6,4%
4,2%
3,4%
11,3%
7,1%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 86,9%
Kommun 2026
ÅreKrokom
21,8%
S21,0%
15,0%
15,9%
6,6%
SD11,3%
17,3%
26,7%
5,0%
5,9%
3,0%
3,3%
0,5%
0,8%
10,5%
5,6%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 84,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åre, den ljusare undre är Krokom. Skillnaden är Åre minus Krokom i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,6 % 37,8 % | 31,6 % 37,0 % | 31,6 % 37,0 % | 26,2 % 31,1 % | 32,1 % 33,0 % | 26,8 % 28,0 % | -1,3 |
| M | 23,2 % 15,7 % | 26,7 % 21,3 % | 21,6 % 17,6 % | 15,4 % 14,1 % | 15,8 % 15,5 % | 17,7 % 17,7 % | 0,0 |
| C | 18,8 % 21,8 % | 14,6 % 18,1 % | 13,7 % 15,6 % | 21,6 % 18,7 % | 11,8 % 10,7 % | 14,5 % 11,5 % | +3,0 |
| SD | 1,5 % 1,6 % | 3,1 % 3,5 % | 9,4 % 10,7 % | 13,2 % 15,6 % | 16,6 % 21,3 % | 12,7 % 19,1 % | -6,4 |
| MP | 6,8 % 5,6 % | 8,7 % 6,2 % | 8,8 % 4,7 % | 6,2 % 3,1 % | 8,5 % 5,1 % | 11,3 % 7,1 % | +4,2 |
| V | 6,3 % 7,2 % | 4,9 % 6,4 % | 4,9 % 6,7 % | 8,3 % 8,3 % | 5,5 % 5,3 % | 5,4 % 4,8 % | +0,6 |
| KD | 5,0 % 4,0 % | 4,0 % 3,2 % | 4,0 % 2,8 % | 4,8 % 5,6 % | 4,9 % 6,1 % | 5,8 % 6,4 % | -0,7 |
| L | 4,3 % 3,5 % | 5,2 % 3,2 % | 3,1 % 2,3 % | 2,7 % 2,3 % | 3,6 % 2,0 % | 4,2 % 3,4 % | +0,7 |
| ÖVR | 2,5 % 2,7 % | 1,2 % 1,0 % | 0,6 % 0,7 % | 1,7 % 1,1 % | 1,2 % 1,1 % | 1,6 % 1,9 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD12,7%19,1%-6,4ppValdeltagande: Åre 87,0% · Krokom 86,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

