Åre vs Östersund — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
68
Trygghet
28
34
Ekonomi
40
12
Boende
46
68
Utbildning
49
73
Hälsa & vård
25
16
Livsmiljö
84
Nyckeltal
12 770 stInvånare64 963 st
33,92%Skatt inkl. region33,72%
41,0 årMedelålder42,9 år
34 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)20 000 kr/m²
778 per 100 000 invVåldsbrott1 117 per 100 000 inv
2,8%Ungdomsarbetslöshet4,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 200 000 kr
1 300 000 kr
3 800 000 kr
3 300 000 kr
2 850 000 kr
1 950 000 kr
Utbildning
227,1Meritvärde åk 9229,3
87,3%Behöriga till yrkesprogram84,1%
85,5%Behöriga till NV/teknik80,1%
84,1%Behöriga lärare80,5%
Hälsa & vård
85,6Nöjdhet med vården85,6
87%Tillgång till sjukvård89%
69%Upplever rimlig väntetid69%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto+0,0%
+0,6%Befolkningstillväxt-0,0%
8,2VAB-dagar per förälder8,0
22,6Barn i idrott36,4
88,8%Inskrivna i förskola90,3%
13,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,5
4,3Barn per anställd4,8
26,1%Behöriga förskollärare41,4%
Jobb & arbetsmarknad
86,4%Sysselsättningsgrad84,2%
382 100 krMedianinkomst388 200 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat74,1
25%Invånare som pendlar12%
Trygghet
72Kommunindex för trygghet60
8,0%Känner sig otrygga kvällstid20,0%
4,4%Brottsoro påverkar livskvalitet5,6%
10,0%Anmälda brott per invånare11,7%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
65%Nöjdhet idrott & friluftsliv78%
4,8 kmAvstånd till skyddad natur1,6 km
79%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
40%Kultur- och nöjesliv79%
1 103 krKultursatsning1 564 kr
69%Bibliotek & kulturfrämjande86%
17,6%Elever i kulturskola8,8%
Klimat
1278 hSoltimmar/år2005 h
1147 mmRegn/år802 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
38 377 krSkola & förskola31 571 kr
13 819 krÄldreomsorg14 506 kr
6 960 krInfrastruktur & miljö5 821 kr
5 923 krFunktionsnedsättning & LSS17 116 kr
3 864 krIndivid & familjeomsorg6 006 kr
2 604 krKultur & fritid4 489 kr
1 220 krPolitisk verksamhet735 kr
794 krÖvrig verksamhet783 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
190 MkrTotal investering798 Mkr
103 MkrByggnader & mark39 Mkr
9 MkrMaskiner & inventarier89 Mkr
78 MkrEntrepr. & konsulter601 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 48% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,8%33,7%
M17,7%17,4%
SD12,7%14,4%
C14,5%10,1%
V5,4%6,9%
KD5,8%4,8%
L4,2%3,8%
MP11,3%7,3%
S26,8%
SD12,7%87,0%Deltagart85,5%
Kommunval 2026
S21,8%34,7%
M15,0%18,2%
SD6,6%9,6%
C17,3%16,2%
V5,0%6,5%
KD3,0%4,4%
L0,5%2,5%
MP10,5%7,0%
S21,8%
SD6,6%84,5%Deltagart83,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-5,3-4,1
M+1,9+2,0
SD-3,9-2,2
C+2,7+1,1
V-0,0+0,9
KD+0,9-0,2
L+0,5+0,6
MP+2,8+1,5
S-5,3-4,1
SD-3,9-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

