Hoppa till innehållet

Åre vs Östersund — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÅreÖstersund
26,8%
S
33,7%
17,7%
M
17,4%
12,7%
SD
14,4%
14,5%
C
10,1%
5,4%
V
6,9%
5,8%
KD
4,8%
4,2%
L
3,8%
11,3%
MP
7,3%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 85,5%

Kommun 2026

ÅreÖstersund
21,8%
S
34,7%
15,0%
M
18,2%
6,6%
SD
9,6%
17,3%
C
16,2%
5,0%
V
6,5%
3,0%
KD
4,4%
0,5%
L
2,5%
10,5%
MP
7,0%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 83,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åre, den ljusare undre är Östersund. Skillnaden är Åre minus Östersund i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,6 %
38,3 %
31,6 %
37,8 %
31,6 %
37,9 %
26,2 %
33,3 %
32,1 %
37,7 %
26,8 %
33,7 %
-6,9
M
23,2 %
19,0 %
26,7 %
23,9 %
21,6 %
18,9 %
15,4 %
15,6 %
15,8 %
15,4 %
17,7 %
17,4 %
+0,3
C
18,8 %
15,8 %
14,6 %
11,7 %
13,7 %
9,7 %
21,6 %
14,2 %
11,8 %
8,9 %
14,5 %
10,1 %
+4,4
SD
1,5 %
1,3 %
3,1 %
3,1 %
9,4 %
9,3 %
13,2 %
13,3 %
16,6 %
16,6 %
12,7 %
14,4 %
-1,7
MP
6,8 %
6,2 %
8,7 %
8,1 %
8,8 %
7,3 %
6,2 %
4,4 %
8,5 %
5,8 %
11,3 %
7,3 %
+3,9
V
6,3 %
8,1 %
4,9 %
6,5 %
4,9 %
6,6 %
8,3 %
9,1 %
5,5 %
6,0 %
5,4 %
6,9 %
-1,5
KD
5,0 %
3,8 %
4,0 %
3,1 %
4,0 %
2,7 %
4,8 %
5,1 %
4,9 %
5,0 %
5,8 %
4,8 %
+0,9
L
4,3 %
5,0 %
5,2 %
4,5 %
3,1 %
3,7 %
2,7 %
3,7 %
3,6 %
3,1 %
4,2 %
3,8 %
+0,4
FI
—
—
—
—
2,4 %
3,2 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,5 %
2,6 %
1,2 %
1,2 %
0,6 %
0,8 %
1,7 %
1,3 %
1,2 %
1,3 %
1,6 %
1,6 %
+0,1

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,8%33,7%-6,9pp
C14,5%10,1%+4,4pp
MP11,3%7,3%+3,9pp

Valdeltagande: Åre 87,0% · Östersund 85,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad