Arjeplog vs Arvidsjaur — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
83
Trygghet
87
40
Ekonomi
48
54
Boende
71
53
Utbildning
56
37
Hälsa & vård
34
30
Livsmiljö
17
Nyckeltal
2 570 stInvånare6 026 st
34,84%Skatt inkl. region34,14%
49,0 årMedelålder46,7 år
3 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)5 400 kr/m²
426 per 100 000 invVåldsbrott462 per 100 000 inv
4,2%Ungdomsarbetslöshet4,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
250 000 kr
350 000 kr
1 350 000 kr
1 200 000 kr
1 950 000 kr
400 000 kr
Utbildning
229,9Meritvärde åk 9207,3
77,8%Behöriga till yrkesprogram79,0%
77,8%Behöriga till NV/teknik75,8%
83,0%Behöriga lärare81,4%
Hälsa & vård
78,2Nöjdhet med vården78,2
81%Tillgång till sjukvård82%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto-0,7%
-1,1%Befolkningstillväxt-1,0%
9,2VAB-dagar per förälder8,2
17,5Barn i idrott31,1
90,0%Inskrivna i förskola89,9%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år14,0
4,1Barn per anställd4,1
30,8%Behöriga förskollärare28,8%
Jobb & arbetsmarknad
87,5%Sysselsättningsgrad85,7%
391 300 krMedianinkomst404 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
12%Invånare som pendlar17%
Trygghet
77Kommunindex för trygghet85
3,0%Känner sig otrygga kvällstid11,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet2,2%
8,0%Anmälda brott per invånare7,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
76%Nöjdhet idrott & friluftsliv66%
3,3 kmAvstånd till skyddad natur4,5 km
80%Skötsel av naturområden70%
Kultur & fritid
54%Kultur- och nöjesliv53%
2 391 krKultursatsning1 726 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande84%
11,9%Elever i kulturskola16,1%
Klimat
1820 hSoltimmar/år1776 h
928 mmRegn/år721 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 465 krSkola & förskola31 331 kr
29 234 krÄldreomsorg20 191 kr
11 465 krInfrastruktur & miljö6 464 kr
8 177 krFunktionsnedsättning & LSS8 395 kr
4 250 krKultur & fritid4 457 kr
2 780 krIndivid & familjeomsorg6 926 kr
1 892 krPolitisk verksamhet1 660 kr
−133 krÖvrig verksamhet69 kr
−230 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
23 MkrTotal investering75 Mkr
0 MkrByggnader & mark6 Mkr
1 MkrMaskiner & inventarier13 Mkr
22 MkrEntrepr. & konsulter56 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 35% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,2%36,5%
M13,9%15,8%
SD22,7%20,8%
C4,4%5,8%
V6,6%6,5%
KD7,2%6,6%
L5,4%3,7%
MP6,1%2,6%
S32,2%
SD22,7%84,0%Deltagart83,8%
Kommunval 2026
S39,5%39,0%
M1,7%12,5%
SD4,0%10,4%
C5,3%20,0%
V7,2%14,2%
KD0,7%1,4%
L8,5%2,1%
MP0,4%0,4%
S39,5%
SD4,0%80,5%Deltagart80,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-5,7-5,5
M+4,9+5,0
SD-2,1-3,2
C-0,1+0,1
V-1,2-0,6
KD-1,6+1,5
L+2,5+0,5
MP+2,7+1,4
S-5,7-5,5
SD-2,1-3,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

