Hoppa till innehållet

Arjeplog vs Arvidsjaur — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ArjeplogArvidsjaur
32,2%
S
36,5%
13,9%
M
15,8%
22,7%
SD
20,8%
4,4%
C
5,8%
6,6%
V
6,5%
7,2%
KD
6,6%
5,4%
L
3,7%
6,1%
MP
2,6%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 83,8%

Kommun 2026

ArjeplogArvidsjaur
39,5%
S
39,0%
1,7%
M
12,5%
4,0%
SD
10,4%
5,3%
C
20,0%
7,2%
V
14,2%
0,7%
KD
1,4%
8,5%
L
2,1%
0,4%
MP
0,4%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 80,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arjeplog, den ljusare undre är Arvidsjaur. Skillnaden är Arjeplog minus Arvidsjaur i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
45,0 %
57,5 %
46,7 %
54,0 %
44,2 %
52,1 %
35,2 %
44,6 %
37,9 %
42,0 %
32,2 %
36,5 %
-4,3
SD
1,7 %
1,0 %
4,9 %
4,5 %
14,8 %
13,1 %
20,3 %
16,4 %
24,8 %
24,0 %
22,7 %
20,8 %
+1,9
M
10,7 %
10,5 %
14,5 %
13,3 %
9,8 %
10,2 %
8,9 %
9,3 %
9,0 %
10,8 %
13,9 %
15,8 %
-1,9
V
14,5 %
12,5 %
11,7 %
11,1 %
12,0 %
10,2 %
14,3 %
10,6 %
7,8 %
7,1 %
6,6 %
6,5 %
+0,1
C
10,3 %
7,5 %
5,8 %
7,2 %
6,9 %
6,2 %
7,7 %
9,3 %
4,5 %
5,7 %
4,4 %
5,8 %
-1,4
KD
4,8 %
2,1 %
4,9 %
2,0 %
3,5 %
1,8 %
7,2 %
3,9 %
8,8 %
5,1 %
7,2 %
6,6 %
+0,6
MP
3,2 %
1,7 %
4,6 %
2,6 %
3,5 %
1,6 %
2,1 %
0,9 %
3,4 %
1,3 %
6,1 %
2,6 %
+3,5
L
6,1 %
3,9 %
5,9 %
4,1 %
3,3 %
3,1 %
2,9 %
3,6 %
3,0 %
3,3 %
5,4 %
3,7 %
+1,7
ÖVR
3,7 %
3,3 %
1,1 %
1,1 %
0,5 %
0,6 %
1,5 %
1,3 %
0,8 %
0,9 %
1,5 %
1,7 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,7 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,2%36,5%-4,3pp
MP6,1%2,6%+3,5pp

Valdeltagande: Arjeplog 84,0% · Arvidsjaur 83,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad