Arjeplog vs Jokkmokk — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
83
Trygghet
64
40
Ekonomi
46
54
Boende
45
53
Utbildning
56
37
Hälsa & vård
54
30
Livsmiljö
17
Nyckeltal
2 570 stInvånare4 695 st
34,84%Skatt inkl. region34,29%
49,0 årMedelålder48,3 år
3 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 200 kr/m²
426 per 100 000 invVåldsbrott830 per 100 000 inv
4,2%Ungdomsarbetslöshet3,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
250 000 kr
650 000 kr
1 350 000 kr
1 100 000 kr
1 950 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
229,9Meritvärde åk 9228,9
77,8%Behöriga till yrkesprogram78,8%
77,8%Behöriga till NV/teknik75,0%
83,0%Behöriga lärare75,3%
Hälsa & vård
78,2Nöjdhet med vården78,2
81%Tillgång till sjukvård69%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto-0,6%
-1,1%Befolkningstillväxt-0,1%
9,2VAB-dagar per förälder7,4
17,5Barn i idrott15,8
90,0%Inskrivna i förskola87,4%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år8,2
4,1Barn per anställd4,4
30,8%Behöriga förskollärare21,3%
Jobb & arbetsmarknad
87,5%Sysselsättningsgrad87,3%
391 300 krMedianinkomst404 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
12%Invånare som pendlar16%
Trygghet
77Kommunindex för trygghet79
3,0%Känner sig otrygga kvällstid7,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet2,5%
8,0%Anmälda brott per invånare10,9%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
76%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
3,3 kmAvstånd till skyddad natur3,9 km
80%Skötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
54%Kultur- och nöjesliv58%
2 391 krKultursatsning1 406 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande79%
11,9%Elever i kulturskola14,8%
Klimat
1820 hSoltimmar/år1559 h
928 mmRegn/år893 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 465 krSkola & förskola29 215 kr
29 234 krÄldreomsorg28 963 kr
11 465 krInfrastruktur & miljö13 506 kr
8 177 krFunktionsnedsättning & LSS5 193 kr
4 250 krKultur & fritid3 446 kr
2 780 krIndivid & familjeomsorg4 000 kr
1 892 krPolitisk verksamhet1 183 kr
−133 krÖvrig verksamhet−92 kr
−230 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
23 MkrTotal investering27 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
1 MkrMaskiner & inventarier5 Mkr
22 MkrEntrepr. & konsulter20 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 34% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,2%33,6%
M13,9%11,8%
SD22,7%17,5%
C4,4%3,8%
V6,6%7,4%
KD7,2%6,5%
L5,4%2,9%
MP6,1%14,4%
S32,2%
SD22,7%84,0%Deltagart80,0%
Kommunval 2026
S39,5%27,7%
M1,7%16,7%
SD4,0%5,1%
C5,3%0,3%
V7,2%6,8%
KD0,7%2,5%
L8,5%0,2%
MP0,4%22,4%
S39,5%
SD4,0%80,5%Deltagart77,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-5,7-0,6
M+4,9+1,9
SD-2,1-5,1
C-0,1-0,6
V-1,2-1,8
KD-1,6+2,1
L+2,5+0,9
MP+2,7+2,6
S-5,7-0,6
SD-2,1-5,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

