Arjeplog vs Jokkmokk — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ArjeplogJokkmokk
32,2%
S33,6%
13,9%
11,8%
22,7%
SD17,5%
4,4%
3,8%
6,6%
7,4%
7,2%
6,5%
5,4%
2,9%
6,1%
14,4%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 80,0%
Kommun 2026
ArjeplogJokkmokk
39,5%
S27,7%
1,7%
16,7%
4,0%
SD5,1%
5,3%
0,3%
7,2%
6,8%
0,7%
2,5%
8,5%
0,2%
0,4%
22,4%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 77,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arjeplog, den ljusare undre är Jokkmokk. Skillnaden är Arjeplog minus Jokkmokk i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,0 % 47,8 % | 46,7 % 52,6 % | 44,2 % 48,5 % | 35,2 % 40,3 % | 37,9 % 34,2 % | 32,2 % 33,6 % | -1,4 |
| SD | 1,7 % 1,0 % | 4,9 % 3,7 % | 14,8 % 12,8 % | 20,3 % 16,8 % | 24,8 % 22,5 % | 22,7 % 17,5 % | +5,2 |
| V | 14,5 % 14,7 % | 11,7 % 10,4 % | 12,0 % 9,7 % | 14,3 % 14,6 % | 7,8 % 9,2 % | 6,6 % 7,4 % | -0,8 |
| M | 10,7 % 10,8 % | 14,5 % 13,6 % | 9,8 % 9,1 % | 8,9 % 8,3 % | 9,0 % 9,9 % | 13,9 % 11,8 % | +2,1 |
| MP | 3,2 % 6,5 % | 4,6 % 7,7 % | 3,5 % 9,5 % | 2,1 % 7,1 % | 3,4 % 11,8 % | 6,1 % 14,4 % | -8,3 |
| C | 10,3 % 5,5 % | 5,8 % 3,8 % | 6,9 % 2,4 % | 7,7 % 5,2 % | 4,5 % 4,4 % | 4,4 % 3,8 % | +0,6 |
| KD | 4,8 % 2,3 % | 4,9 % 1,9 % | 3,5 % 1,3 % | 7,2 % 3,9 % | 8,8 % 4,5 % | 7,2 % 6,5 % | +0,6 |
| L | 6,1 % 5,8 % | 5,9 % 5,0 % | 3,3 % 3,2 % | 2,9 % 2,7 % | 3,0 % 2,0 % | 5,4 % 2,9 % | +2,5 |
| ÖVR | 3,7 % 5,4 % | 1,1 % 1,2 % | 0,5 % 0,7 % | 1,5 % 1,1 % | 0,8 % 1,5 % | 1,5 % 2,1 % | -0,5 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 2,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD22,7%17,5%+5,2ppValdeltagande: Arjeplog 84,0% · Jokkmokk 80,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

