Arvidsjaur vs Arjeplog — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
87
Trygghet
83
48
Ekonomi
40
71
Boende
54
56
Utbildning
53
34
Hälsa & vård
37
17
Livsmiljö
30
Nyckeltal
6 026 stInvånare2 570 st
34,14%Skatt inkl. region34,84%
46,7 årMedelålder49,0 år
5 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)3 600 kr/m²
462 per 100 000 invVåldsbrott426 per 100 000 inv
4,7%Ungdomsarbetslöshet4,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
350 000 kr
250 000 kr
1 200 000 kr
1 350 000 kr
400 000 kr
1 950 000 kr
Utbildning
207,3Meritvärde åk 9229,9
79,0%Behöriga till yrkesprogram77,8%
75,8%Behöriga till NV/teknik77,8%
81,4%Behöriga lärare83,0%
Hälsa & vård
78,2Nöjdhet med vården78,2
82%Tillgång till sjukvård81%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,7%Inrikes flyttnetto-0,3%
-1,0%Befolkningstillväxt-1,1%
8,2VAB-dagar per förälder9,2
31,1Barn i idrott17,5
89,9%Inskrivna i förskola90,0%
14,0Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
4,1Barn per anställd4,1
28,8%Behöriga förskollärare30,8%
Jobb & arbetsmarknad
85,7%Sysselsättningsgrad87,5%
404 800 krMedianinkomst391 300 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
17%Invånare som pendlar12%
Trygghet
85Kommunindex för trygghet77
11,0%Känner sig otrygga kvällstid3,0%
2,2%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
7,5%Anmälda brott per invånare8,0%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
66%Nöjdhet idrott & friluftsliv76%
4,5 kmAvstånd till skyddad natur3,3 km
70%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
53%Kultur- och nöjesliv54%
1 726 krKultursatsning2 391 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande76%
16,1%Elever i kulturskola11,9%
Klimat
1776 hSoltimmar/år1820 h
721 mmRegn/år928 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 331 krSkola & förskola32 465 kr
20 191 krÄldreomsorg29 234 kr
8 395 krFunktionsnedsättning & LSS8 177 kr
6 926 krIndivid & familjeomsorg2 780 kr
6 464 krInfrastruktur & miljö11 465 kr
4 457 krKultur & fritid4 250 kr
1 660 krPolitisk verksamhet1 892 kr
69 krÖvrig verksamhet−133 kr
0 krHälso- och sjukvård−230 kr
Investeringar · Mkr
75 MkrTotal investering23 Mkr
6 MkrByggnader & mark0 Mkr
13 MkrMaskiner & inventarier1 Mkr
56 MkrEntrepr. & konsulter22 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 35% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S36,5%32,2%
M15,8%13,9%
SD20,8%22,7%
C5,8%4,4%
V6,5%6,6%
KD6,6%7,2%
L3,7%5,4%
MP2,6%6,1%
S36,5%
SD20,8%83,8%Deltagart84,0%
Kommunval 2026
S39,0%39,5%
M12,5%1,7%
SD10,4%4,0%
C20,0%5,3%
V14,2%7,2%
KD1,4%0,7%
L2,1%8,5%
MP0,4%0,4%
S39,0%
SD10,4%80,0%Deltagart80,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-5,5-5,7
M+5,0+4,9
SD-3,2-2,1
C+0,1-0,1
V-0,6-1,2
KD+1,5-1,6
L+0,5+2,5
MP+1,4+2,7
S-5,5-5,7
SD-3,2-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

