Arvidsjaur vs Jokkmokk — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
87
Trygghet
64
48
Ekonomi
46
71
Boende
45
56
Utbildning
56
34
Hälsa & vård
54
17
Livsmiljö
17
Nyckeltal
6 026 stInvånare4 695 st
34,14%Skatt inkl. region34,29%
46,7 årMedelålder48,3 år
5 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 200 kr/m²
462 per 100 000 invVåldsbrott830 per 100 000 inv
4,7%Ungdomsarbetslöshet3,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
350 000 kr
650 000 kr
1 200 000 kr
1 100 000 kr
400 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
207,3Meritvärde åk 9228,9
79,0%Behöriga till yrkesprogram78,8%
75,8%Behöriga till NV/teknik75,0%
81,4%Behöriga lärare75,3%
Hälsa & vård
78,2Nöjdhet med vården78,2
82%Tillgång till sjukvård69%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,7%Inrikes flyttnetto-0,6%
-1,0%Befolkningstillväxt-0,1%
8,2VAB-dagar per förälder7,4
31,1Barn i idrott15,8
89,9%Inskrivna i förskola87,4%
14,0Barngruppsstorlek 1–3 år8,2
4,1Barn per anställd4,4
28,8%Behöriga förskollärare21,3%
Jobb & arbetsmarknad
85,7%Sysselsättningsgrad87,3%
404 800 krMedianinkomst404 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
17%Invånare som pendlar16%
Trygghet
85Kommunindex för trygghet79
11,0%Känner sig otrygga kvällstid7,0%
2,2%Brottsoro påverkar livskvalitet2,5%
7,5%Anmälda brott per invånare10,9%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
66%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
4,5 kmAvstånd till skyddad natur3,9 km
70%Skötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
53%Kultur- och nöjesliv58%
1 726 krKultursatsning1 406 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande79%
16,1%Elever i kulturskola14,8%
Klimat
1776 hSoltimmar/år1559 h
721 mmRegn/år893 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 331 krSkola & förskola29 215 kr
20 191 krÄldreomsorg28 963 kr
8 395 krFunktionsnedsättning & LSS5 193 kr
6 926 krIndivid & familjeomsorg4 000 kr
6 464 krInfrastruktur & miljö13 506 kr
4 457 krKultur & fritid3 446 kr
1 660 krPolitisk verksamhet1 183 kr
69 krÖvrig verksamhet−92 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
75 MkrTotal investering27 Mkr
6 MkrByggnader & mark0 Mkr
13 MkrMaskiner & inventarier5 Mkr
56 MkrEntrepr. & konsulter20 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 35% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 34% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S36,5%33,6%
M15,8%11,8%
SD20,8%17,5%
C5,8%3,8%
V6,5%7,4%
KD6,6%6,5%
L3,7%2,9%
MP2,6%14,4%
S36,5%
SD20,8%83,8%Deltagart80,0%
Kommunval 2026
S39,0%27,7%
M12,5%16,7%
SD10,4%5,1%
C20,0%0,3%
V14,2%6,8%
KD1,4%2,5%
L2,1%0,2%
MP0,4%22,4%
S39,0%
SD10,4%80,0%Deltagart77,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-5,5-0,6
M+5,0+1,9
SD-3,2-5,1
C+0,1-0,6
V-0,6-1,8
KD+1,5+2,1
L+0,5+0,9
MP+1,4+2,6
S-5,5-0,6
SD-3,2-5,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

