Hoppa till innehållet

Arvidsjaur vs Jokkmokk — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ArvidsjaurJokkmokk
36,5%
S
33,6%
15,8%
M
11,8%
20,8%
SD
17,5%
5,8%
C
3,8%
6,5%
V
7,4%
6,6%
KD
6,5%
3,7%
L
2,9%
2,6%
MP
14,4%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 80,0%

Kommun 2026

ArvidsjaurJokkmokk
39,0%
S
27,7%
12,5%
M
16,7%
10,4%
SD
5,1%
20,0%
C
0,3%
14,2%
V
6,8%
1,4%
KD
2,5%
2,1%
L
0,2%
0,4%
MP
22,4%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 77,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvidsjaur, den ljusare undre är Jokkmokk. Skillnaden är Arvidsjaur minus Jokkmokk i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
57,5 %
47,8 %
54,0 %
52,6 %
52,1 %
48,5 %
44,6 %
40,3 %
42,0 %
34,2 %
36,5 %
33,6 %
+2,9
SD
1,0 %
1,0 %
4,5 %
3,7 %
13,1 %
12,8 %
16,4 %
16,8 %
24,0 %
22,5 %
20,8 %
17,5 %
+3,4
M
10,5 %
10,8 %
13,3 %
13,6 %
10,2 %
9,1 %
9,3 %
8,3 %
10,8 %
9,9 %
15,8 %
11,8 %
+4,0
V
12,5 %
14,7 %
11,1 %
10,4 %
10,2 %
9,7 %
10,6 %
14,6 %
7,1 %
9,2 %
6,5 %
7,4 %
-0,9
MP
1,7 %
6,5 %
2,6 %
7,7 %
1,6 %
9,5 %
0,9 %
7,1 %
1,3 %
11,8 %
2,6 %
14,4 %
-11,8
C
7,5 %
5,5 %
7,2 %
3,8 %
6,2 %
2,4 %
9,3 %
5,2 %
5,7 %
4,4 %
5,8 %
3,8 %
+1,9
KD
2,1 %
2,3 %
2,0 %
1,9 %
1,8 %
1,3 %
3,9 %
3,9 %
5,1 %
4,5 %
6,6 %
6,5 %
+0,0
L
3,9 %
5,8 %
4,1 %
5,0 %
3,1 %
3,2 %
3,6 %
2,7 %
3,3 %
2,0 %
3,7 %
2,9 %
+0,8
ÖVR
3,3 %
5,4 %
1,1 %
1,2 %
0,6 %
0,7 %
1,3 %
1,1 %
0,9 %
1,5 %
1,7 %
2,1 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,2 %
2,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S36,5%33,6%+2,9pp
M15,8%11,8%+4,0pp
SD20,8%17,5%+3,4pp
MP2,6%14,4%-11,8pp

Valdeltagande: Arvidsjaur 83,8% · Jokkmokk 80,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad