Arvidsjaur vs Malå — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
87
Trygghet
36
48
Ekonomi
32
71
Boende
48
56
Utbildning
39
34
Hälsa & vård
36
17
Livsmiljö
23
Nyckeltal
6 026 stInvånare2 902 st
34,14%Skatt inkl. region35,20%
46,7 årMedelålder46,8 år
5 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)2 800 kr/m²
462 per 100 000 invVåldsbrott921 per 100 000 inv
4,7%Ungdomsarbetslöshet6,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
350 000 kr
200 000 kr
1 200 000 kr
500 000 kr
400 000 kr
250 000 kr
Utbildning
207,3Meritvärde åk 9219,7
79,0%Behöriga till yrkesprogram88,6%
75,8%Behöriga till NV/teknik84,1%
81,4%Behöriga lärare92,1%
Hälsa & vård
78,2Nöjdhet med vården79,4
82%Tillgång till sjukvård91%
50%Upplever rimlig väntetid57%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
-0,7%Inrikes flyttnetto-2,0%
-1,0%Befolkningstillväxt-2,0%
8,2VAB-dagar per förälder6,3
31,1Barn i idrott20,7
89,9%Inskrivna i förskola91,5%
14,0Barngruppsstorlek 1–3 år11,0
4,1Barn per anställd5,4
28,8%Behöriga förskollärare52,6%
Jobb & arbetsmarknad
85,7%Sysselsättningsgrad87,4%
404 800 krMedianinkomst391 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
17%Invånare som pendlar25%
Trygghet
85Kommunindex för trygghet80
11,0%Känner sig otrygga kvällstid9,0%
2,2%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
7,5%Anmälda brott per invånare7,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
66%Nöjdhet idrott & friluftsliv53%
4,5 kmAvstånd till skyddad natur3,3 km
70%Skötsel av naturområden65%
Kultur & fritid
53%Kultur- och nöjesliv28%
1 726 krKultursatsning1 577 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande81%
16,1%Elever i kulturskola39,6%
Klimat
1776 hSoltimmar/år1639 h
721 mmRegn/år763 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 331 krSkola & förskola31 921 kr
20 191 krÄldreomsorg31 645 kr
8 395 krFunktionsnedsättning & LSS3 538 kr
6 926 krIndivid & familjeomsorg8 154 kr
6 464 krInfrastruktur & miljö7 785 kr
4 457 krKultur & fritid2 981 kr
1 660 krPolitisk verksamhet2 041 kr
69 krÖvrig verksamhet705 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
75 MkrTotal investering48 Mkr
6 MkrByggnader & mark1 Mkr
13 MkrMaskiner & inventarier0 Mkr
56 MkrEntrepr. & konsulter44 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 35% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 102% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S36,5%38,2%
M15,8%12,4%
SD20,8%22,2%
C5,8%3,7%
V6,5%7,8%
KD6,6%6,2%
L3,7%4,9%
MP2,6%3,4%
S36,5%
SD20,8%83,8%Deltagart80,6%
Kommunval 2026
S39,0%30,1%
M12,5%8,0%
SD10,4%7,8%
C20,0%0,3%
V14,2%9,5%
KD1,4%0,6%
L2,1%20,4%
MP0,4%2,7%
S39,0%
SD10,4%80,0%Deltagart76,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-5,5-1,9
M+5,0+3,0
SD-3,2-2,2
C+0,1-0,6
V-0,6-1,2
KD+1,5+0,4
L+0,5+0,1
MP+1,4+2,0
S-5,5-1,9
SD-3,2-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

