Hoppa till innehållet

Arvidsjaur vs Malå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ArvidsjaurMalå
36,5%
S
38,2%
15,8%
M
12,4%
20,8%
SD
22,2%
5,8%
C
3,7%
6,5%
V
7,8%
6,6%
KD
6,2%
3,7%
L
4,9%
2,6%
MP
3,4%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 80,6%

Kommun 2026

ArvidsjaurMalå
39,0%
S
30,1%
12,5%
M
8,0%
10,4%
SD
7,8%
20,0%
C
0,3%
14,2%
V
9,5%
1,4%
KD
0,6%
2,1%
L
20,4%
0,4%
MP
2,7%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 76,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvidsjaur, den ljusare undre är Malå. Skillnaden är Arvidsjaur minus Malå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
57,5 %
54,2 %
54,0 %
52,5 %
52,1 %
50,8 %
44,6 %
43,0 %
42,0 %
40,1 %
36,5 %
38,2 %
-1,7
SD
1,0 %
0,7 %
4,5 %
2,6 %
13,1 %
10,6 %
16,4 %
14,4 %
24,0 %
24,4 %
20,8 %
22,2 %
-1,4
M
10,5 %
10,4 %
13,3 %
14,5 %
10,2 %
8,6 %
9,3 %
9,0 %
10,8 %
9,5 %
15,8 %
12,4 %
+3,3
V
12,5 %
11,0 %
11,1 %
12,7 %
10,2 %
13,0 %
10,6 %
14,2 %
7,1 %
9,0 %
6,5 %
7,8 %
-1,3
C
7,5 %
8,9 %
7,2 %
3,5 %
6,2 %
4,7 %
9,3 %
8,0 %
5,7 %
4,4 %
5,8 %
3,7 %
+2,0
L
3,9 %
6,3 %
4,1 %
6,7 %
3,1 %
4,6 %
3,6 %
3,9 %
3,3 %
4,8 %
3,7 %
4,9 %
-1,2
KD
2,1 %
5,3 %
2,0 %
4,2 %
1,8 %
3,0 %
3,9 %
5,6 %
5,1 %
5,8 %
6,6 %
6,2 %
+0,4
MP
1,7 %
1,4 %
2,6 %
2,6 %
1,6 %
2,3 %
0,9 %
1,0 %
1,3 %
1,4 %
2,6 %
3,4 %
-0,8
ÖVR
3,3 %
1,8 %
1,1 %
0,7 %
0,6 %
0,9 %
1,3 %
0,9 %
0,9 %
0,7 %
1,7 %
1,1 %
+0,6
FI
—
—
—
—
1,2 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M15,8%12,4%+3,3pp
C5,8%3,7%+2,0pp

Valdeltagande: Arvidsjaur 83,8% · Malå 80,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad