Arvika vs Eda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
64
Trygghet
53
27
Ekonomi
23
69
Boende
28
70
Utbildning
44
50
Hälsa & vård
44
20
Livsmiljö
31
Nyckeltal
25 408 stInvånare8 289 st
34,03%Skatt inkl. region34,55%
46,1 årMedelålder45,9 år
10 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)3 100 kr/m²
679 per 100 000 invVåldsbrott754 per 100 000 inv
5,0%Ungdomsarbetslöshet4,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
650 000 kr
200 000 kr
2 000 000 kr
1 400 000 kr
1 350 000 kr
1 000 000 kr
Utbildning
209,5Meritvärde åk 9204,5
78,5%Behöriga till yrkesprogram82,8%
72,6%Behöriga till NV/teknik75,9%
91,4%Behöriga lärare83,3%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården78,8
83%Tillgång till sjukvårdSaknar data
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,9%
-0,5%Befolkningstillväxt-1,5%
7,5VAB-dagar per förälder6,9
29,4Barn i idrott23,0
90,3%Inskrivna i förskola84,9%
10,2Barngruppsstorlek 1–3 år12,6
4,2Barn per anställd4,6
48,0%Behöriga förskollärare50,4%
Jobb & arbetsmarknad
82,7%Sysselsättningsgrad78,9%
389 800 krMedianinkomst380 300 kr
72,0Nöjdhet med företagsklimat83,8
21%Invånare som pendlar35%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet55
17,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
4,3%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
8,0%Anmälda brott per invånare9,8%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
65%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
4,3 kmAvstånd till skyddad natur2,0 km
92%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
65%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 500 krKultursatsning1 314 kr
89%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
10,7%Elever i kulturskola10,2%
Klimat
1900 hSoltimmar/år1891 h
849 mmRegn/år901 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 093 krSkola & förskola33 078 kr
19 500 krÄldreomsorg21 527 kr
7 501 krFunktionsnedsättning & LSS9 841 kr
6 400 krInfrastruktur & miljö4 159 kr
5 427 krIndivid & familjeomsorg6 226 kr
3 060 krKultur & fritid2 512 kr
994 krPolitisk verksamhet864 kr
694 krÖvrig verksamhet1 261 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
116 MkrTotal investering84 Mkr
36 MkrByggnader & mark0 Mkr
18 MkrMaskiner & inventarier16 Mkr
58 MkrEntrepr. & konsulter68 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,0%29,1%
M20,2%18,4%
SD19,8%28,1%
C5,3%4,3%
V5,6%3,7%
KD6,5%9,7%
L3,7%3,3%
MP5,5%2,1%
S32,0%
SD19,8%84,5%Deltagart80,2%
Kommunval 2026
S34,4%23,1%
M23,0%24,1%
SD11,7%19,1%
C4,5%9,0%
V4,8%5,8%
KD5,1%7,3%
L0,7%2,1%
MP5,9%0,9%
S34,4%
SD11,7%81,7%Deltagart71,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,0-4,2
M+3,3+4,3
SD-3,4-1,9
C-0,7-1,9
V+0,2+0,7
KD+1,0+0,5
L+0,8+1,2
MP+1,3+0,7
S-3,0-4,2
SD-3,4-1,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

