Hoppa till innehållet

Arvika vs Eda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ArvikaEda
32,0%
S
29,1%
20,2%
M
18,4%
19,8%
SD
28,1%
5,3%
C
4,3%
5,6%
V
3,7%
6,5%
KD
9,7%
3,7%
L
3,3%
5,5%
MP
2,1%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 80,2%

Kommun 2026

ArvikaEda
34,4%
S
23,1%
23,0%
M
24,1%
11,7%
SD
19,1%
4,5%
C
9,0%
4,8%
V
5,8%
5,1%
KD
7,3%
0,7%
L
2,1%
5,9%
MP
0,9%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 71,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvika, den ljusare undre är Eda. Skillnaden är Arvika minus Eda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
41,6 %
45,3 %
39,0 %
43,0 %
39,4 %
41,8 %
34,0 %
33,7 %
34,9 %
33,4 %
32,0 %
29,1 %
+2,8
SD
3,9 %
3,3 %
5,4 %
5,7 %
13,8 %
15,2 %
18,5 %
23,0 %
23,3 %
29,9 %
19,8 %
28,1 %
-8,2
M
18,5 %
16,1 %
23,6 %
22,7 %
17,6 %
17,7 %
15,1 %
14,4 %
16,9 %
14,1 %
20,2 %
18,4 %
+1,8
C
11,2 %
15,8 %
8,3 %
12,3 %
7,9 %
11,2 %
9,4 %
10,3 %
6,0 %
6,2 %
5,3 %
4,3 %
+1,0
KD
5,5 %
6,0 %
4,3 %
4,0 %
3,7 %
3,2 %
5,7 %
7,4 %
5,5 %
9,1 %
6,5 %
9,7 %
-3,2
V
6,8 %
4,8 %
6,5 %
4,7 %
6,1 %
5,0 %
8,3 %
5,8 %
5,4 %
3,0 %
5,6 %
3,7 %
+1,9
MP
4,9 %
2,1 %
6,3 %
2,8 %
5,1 %
2,0 %
3,6 %
1,3 %
4,2 %
1,4 %
5,5 %
2,1 %
+3,4
L
5,5 %
3,5 %
5,5 %
3,8 %
3,5 %
2,4 %
3,6 %
2,8 %
2,9 %
2,1 %
3,7 %
3,3 %
+0,4
ÖVR
2,1 %
3,0 %
1,1 %
1,1 %
0,6 %
0,6 %
1,7 %
1,4 %
0,9 %
0,8 %
1,5 %
1,4 %
+0,1
FI
—
—
—
—
2,4 %
1,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,0%29,1%+2,8pp
SD19,8%28,1%-8,2pp
KD6,5%9,7%-3,2pp
MP5,5%2,1%+3,4pp

Valdeltagande: Arvika 84,5% · Eda 80,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad