Arvika vs Kil — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
64
Trygghet
80
27
Ekonomi
25
69
Boende
73
70
Utbildning
76
50
Hälsa & vård
31
20
Livsmiljö
59
Nyckeltal
25 408 stInvånare12 024 st
34,03%Skatt inkl. region34,63%
46,1 årMedelålder44,4 år
10 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 700 kr/m²
679 per 100 000 invVåldsbrott482 per 100 000 inv
5,0%Ungdomsarbetslöshet6,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
650 000 kr
650 000 kr
2 000 000 kr
2 100 000 kr
1 350 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
209,5Meritvärde åk 9220,6
78,5%Behöriga till yrkesprogram89,9%
72,6%Behöriga till NV/teknik81,2%
91,4%Behöriga lärare90,3%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården78,8
83%Tillgång till sjukvårdSaknar data
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,3%
7,5VAB-dagar per förälder8,1
29,4Barn i idrott29,8
90,3%Inskrivna i förskola84,3%
10,2Barngruppsstorlek 1–3 år10,6
4,2Barn per anställd5,2
48,0%Behöriga förskollärare72,6%
Jobb & arbetsmarknad
82,7%Sysselsättningsgrad85,4%
389 800 krMedianinkomst400 200 kr
72,0Nöjdhet med företagsklimat80,2
21%Invånare som pendlar59%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet64
17,0%Känner sig otrygga kvällstid13,0%
4,3%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
8,0%Anmälda brott per invånare5,0%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
65%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
4,3 kmAvstånd till skyddad natur1,0 km
92%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
65%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 500 krKultursatsning1 209 kr
89%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
10,7%Elever i kulturskola20,0%
Klimat
1900 hSoltimmar/år2199 h
849 mmRegn/år841 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 093 krSkola & förskola32 947 kr
19 500 krÄldreomsorg15 813 kr
7 501 krFunktionsnedsättning & LSS9 387 kr
6 400 krInfrastruktur & miljö5 097 kr
5 427 krIndivid & familjeomsorg5 906 kr
3 060 krKultur & fritid3 074 kr
994 krPolitisk verksamhet786 kr
694 krÖvrig verksamhet621 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
116 MkrTotal investering157 Mkr
36 MkrByggnader & mark2 Mkr
18 MkrMaskiner & inventarier2 Mkr
58 MkrEntrepr. & konsulter145 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,0%28,9%
M20,2%20,5%
SD19,8%23,1%
C5,3%5,9%
V5,6%4,1%
KD6,5%7,2%
L3,7%4,4%
MP5,5%3,8%
S32,0%
SD19,8%84,5%Deltagart87,8%
Kommunval 2026
S34,4%33,1%
M23,0%22,2%
SD11,7%20,0%
C4,5%11,1%
V4,8%3,8%
KD5,1%3,8%
L0,7%1,2%
MP5,9%4,6%
S34,4%
SD11,7%81,7%Deltagart86,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,0-3,4
M+3,3+4,0
SD-3,4-4,6
C-0,7-0,6
V+0,2+0,3
KD+1,0+1,7
L+0,8+1,0
MP+1,3+0,4
S-3,0-3,4
SD-3,4-4,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

