Arvika vs Kil — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ArvikaKil
32,0%
S28,9%
20,2%
20,5%
19,8%
SD23,1%
5,3%
5,9%
5,6%
4,1%
6,5%
7,2%
3,7%
4,4%
5,5%
3,8%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 87,8%
Kommun 2026
ArvikaKil
34,4%
S33,1%
23,0%
22,2%
11,7%
SD20,0%
4,5%
11,1%
4,8%
3,8%
5,1%
3,8%
0,7%
1,2%
5,9%
4,6%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 86,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvika, den ljusare undre är Kil. Skillnaden är Arvika minus Kil i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,6 % 41,7 % | 39,0 % 38,0 % | 39,4 % 38,8 % | 34,0 % 31,9 % | 34,9 % 32,4 % | 32,0 % 28,9 % | +3,0 |
| SD | 3,9 % 3,3 % | 5,4 % 4,7 % | 13,8 % 14,6 % | 18,5 % 21,3 % | 23,3 % 27,8 % | 19,8 % 23,1 % | -3,3 |
| M | 18,5 % 21,0 % | 23,6 % 26,0 % | 17,6 % 18,7 % | 15,1 % 16,1 % | 16,9 % 16,5 % | 20,2 % 20,5 % | -0,3 |
| C | 11,2 % 11,0 % | 8,3 % 9,1 % | 7,9 % 8,5 % | 9,4 % 10,2 % | 6,0 % 6,5 % | 5,3 % 5,9 % | -0,6 |
| V | 6,8 % 5,2 % | 6,5 % 5,2 % | 6,1 % 5,2 % | 8,3 % 6,0 % | 5,4 % 3,8 % | 5,6 % 4,1 % | +1,5 |
| KD | 5,5 % 6,5 % | 4,3 % 5,1 % | 3,7 % 4,2 % | 5,7 % 5,8 % | 5,5 % 5,5 % | 6,5 % 7,2 % | -0,7 |
| MP | 4,9 % 3,4 % | 6,3 % 5,3 % | 5,1 % 4,5 % | 3,6 % 3,1 % | 4,2 % 3,4 % | 5,5 % 3,8 % | +1,6 |
| L | 5,5 % 6,0 % | 5,5 % 5,6 % | 3,5 % 3,3 % | 3,6 % 4,6 % | 2,9 % 3,4 % | 3,7 % 4,4 % | -0,7 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,1 % 1,9 % | 1,1 % 1,0 % | 0,6 % 0,7 % | 1,7 % 1,0 % | 0,9 % 0,7 % | 1,5 % 2,0 % | -0,5 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,0%28,9%+3,0pp
SD19,8%23,1%-3,3ppValdeltagande: Arvika 84,5% · Kil 87,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

