Arvika vs Torsby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
64
Trygghet
45
27
Ekonomi
24
69
Boende
56
70
Utbildning
52
50
Hälsa & vård
48
20
Livsmiljö
10
Nyckeltal
25 408 stInvånare11 278 st
34,03%Skatt inkl. region34,30%
46,1 årMedelålder48,2 år
10 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 200 kr/m²
679 per 100 000 invVåldsbrott938 per 100 000 inv
5,0%Ungdomsarbetslöshet3,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
650 000 kr
1 100 000 kr
2 000 000 kr
1 400 000 kr
1 350 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
209,5Meritvärde åk 9211,6
78,5%Behöriga till yrkesprogram82,0%
72,6%Behöriga till NV/teknik74,6%
91,4%Behöriga lärare87,3%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården78,8
83%Tillgång till sjukvårdSaknar data
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,4%
7,5VAB-dagar per förälder7,1
29,4Barn i idrott25,6
90,3%Inskrivna i förskola99,1%
10,2Barngruppsstorlek 1–3 år10,7
4,2Barn per anställd4,7
48,0%Behöriga förskollärare56,6%
Jobb & arbetsmarknad
82,7%Sysselsättningsgrad83,8%
389 800 krMedianinkomst383 500 kr
72,0Nöjdhet med företagsklimat83,8
21%Invånare som pendlar17%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet69
17,0%Känner sig otrygga kvällstid11,0%
4,3%Brottsoro påverkar livskvalitet2,5%
8,0%Anmälda brott per invånare8,3%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
65%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
4,3 kmAvstånd till skyddad natur4,9 km
92%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
65%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 500 krKultursatsning1 670 kr
89%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
10,7%Elever i kulturskola17,9%
Klimat
1900 hSoltimmar/år1809 h
849 mmRegn/år892 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 093 krSkola & förskola31 435 kr
19 500 krÄldreomsorg19 585 kr
7 501 krFunktionsnedsättning & LSS10 661 kr
6 400 krInfrastruktur & miljö6 457 kr
5 427 krIndivid & familjeomsorg5 579 kr
3 060 krKultur & fritid4 415 kr
994 krPolitisk verksamhet946 kr
694 krÖvrig verksamhet834 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
116 MkrTotal investering140 Mkr
36 MkrByggnader & mark0 Mkr
18 MkrMaskiner & inventarier12 Mkr
58 MkrEntrepr. & konsulter103 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,0%29,9%
M20,2%20,5%
SD19,8%24,3%
C5,3%5,6%
V5,6%3,8%
KD6,5%7,6%
L3,7%3,6%
MP5,5%2,6%
S32,0%
SD19,8%84,5%Deltagart81,7%
Kommunval 2026
S34,4%33,8%
M23,0%17,5%
SD11,7%13,3%
C4,5%10,2%
V4,8%3,3%
KD5,1%3,8%
L0,7%0,4%
MP5,9%1,0%
S34,4%
SD11,7%81,7%Deltagart76,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,0-2,9
M+3,3+4,3
SD-3,4-4,6
C-0,7-0,3
V+0,2-0,4
KD+1,0+1,2
L+0,8+1,3
MP+1,3+0,5
S-3,0-2,9
SD-3,4-4,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

