Arvika vs Torsby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ArvikaTorsby
32,0%
S29,9%
20,2%
20,5%
19,8%
SD24,3%
5,3%
5,6%
5,6%
3,8%
6,5%
7,6%
3,7%
3,6%
5,5%
2,6%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 81,7%
Kommun 2026
ArvikaTorsby
34,4%
S33,8%
23,0%
17,5%
11,7%
SD13,3%
4,5%
10,2%
4,8%
3,3%
5,1%
3,8%
0,7%
0,4%
5,9%
1,0%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 76,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Arvika, den ljusare undre är Torsby. Skillnaden är Arvika minus Torsby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,6 % 44,7 % | 39,0 % 44,3 % | 39,4 % 43,5 % | 34,0 % 35,5 % | 34,9 % 32,8 % | 32,0 % 29,9 % | +2,0 |
| SD | 3,9 % 2,9 % | 5,4 % 4,2 % | 13,8 % 14,4 % | 18,5 % 21,4 % | 23,3 % 28,9 % | 19,8 % 24,3 % | -4,5 |
| M | 18,5 % 21,4 % | 23,6 % 24,3 % | 17,6 % 17,3 % | 15,1 % 13,9 % | 16,9 % 16,2 % | 20,2 % 20,5 % | -0,3 |
| C | 11,2 % 11,7 % | 8,3 % 8,8 % | 7,9 % 8,9 % | 9,4 % 11,2 % | 6,0 % 5,9 % | 5,3 % 5,6 % | -0,3 |
| V | 6,8 % 8,3 % | 6,5 % 7,2 % | 6,1 % 5,8 % | 8,3 % 6,5 % | 5,4 % 4,2 % | 5,6 % 3,8 % | +1,8 |
| KD | 5,5 % 3,9 % | 4,3 % 3,1 % | 3,7 % 2,8 % | 5,7 % 5,2 % | 5,5 % 6,4 % | 6,5 % 7,6 % | -1,1 |
| MP | 4,9 % 2,5 % | 6,3 % 2,8 % | 5,1 % 2,7 % | 3,6 % 1,9 % | 4,2 % 2,1 % | 5,5 % 2,6 % | +2,9 |
| L | 5,5 % 3,2 % | 5,5 % 3,5 % | 3,5 % 2,5 % | 3,6 % 3,1 % | 2,9 % 2,3 % | 3,7 % 3,6 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,1 % 1,4 % | 1,1 % 1,8 % | 0,6 % 0,8 % | 1,7 % 1,3 % | 0,9 % 1,2 % | 1,5 % 2,1 % | -0,6 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,0%29,9%+2,0pp
SD19,8%24,3%-4,5ppValdeltagande: Arvika 84,5% · Torsby 81,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

