Åtvidaberg vs Kinda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
53
Trygghet
86
38
Ekonomi
59
76
Boende
41
51
Utbildning
26
38
Hälsa & vård
64
44
Livsmiljö
16
Nyckeltal
11 490 stInvånare9 924 st
33,94%Skatt inkl. region33,00%
45,7 årMedelålder46,2 år
8 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 000 kr/m²
906 per 100 000 invVåldsbrott292 per 100 000 inv
6,2%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
550 000 kr
1 350 000 kr
2 050 000 kr
2 300 000 kr
1 100 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
213,4Meritvärde åk 9200,8
79,8%Behöriga till yrkesprogram72,7%
73,0%Behöriga till NV/teknik72,7%
93,3%Behöriga lärare94,7%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
85%Tillgång till sjukvård66%
62%Upplever rimlig väntetid62%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto-0,2%
+0,2%Befolkningstillväxt-0,3%
8,3VAB-dagar per förälder8,4
25,3Barn i idrott23,9
89,3%Inskrivna i förskola87,8%
10,2Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
5,0Barn per anställd4,9
43,0%Behöriga förskollärare38,1%
Jobb & arbetsmarknad
85,2%Sysselsättningsgrad86,2%
387 600 krMedianinkomst394 800 kr
76,7Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
49%Invånare som pendlar38%
Trygghet
62Kommunindex för trygghet68
15,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
4,8%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
9,2%Anmälda brott per invånare5,4%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt98%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv53%
1,6 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
81%Skötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
37%Kultur- och nöjesliv17%
933 krKultursatsning1 499 kr
82%Bibliotek & kulturfrämjande69%
8,0%Elever i kulturskola9,1%
Klimat
1782 hSoltimmar/år2127 h
572 mmRegn/år550 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 324 krSkola & förskola32 712 kr
17 357 krÄldreomsorg15 552 kr
7 839 krFunktionsnedsättning & LSS8 742 kr
5 444 krIndivid & familjeomsorg6 715 kr
4 396 krInfrastruktur & miljö5 794 kr
2 362 krKultur & fritid2 877 kr
1 341 krPolitisk verksamhet1 402 kr
735 krÖvrig verksamhet286 kr
0 krHälso- och sjukvård1 140 kr
Investeringar · Mkr
93 MkrTotal investering108 Mkr
19 MkrByggnader & mark5 Mkr
1 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
72 MkrEntrepr. & konsulter99 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 72% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,7%25,8%
M19,2%19,4%
SD23,4%22,1%
C6,2%8,7%
V4,0%4,4%
KD7,3%7,9%
L4,2%4,3%
MP3,5%5,6%
S30,7%
SD23,4%86,8%Deltagart87,8%
Kommunval 2026
S31,0%22,7%
M23,3%27,2%
SD22,2%14,8%
C7,8%9,0%
V4,1%6,4%
KD3,1%5,7%
L2,3%2,2%
MP3,4%4,9%
S31,0%
SD22,2%85,5%Deltagart85,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,1-3,9
M+2,9+3,0
SD-2,4-3,1
C+0,0+0,7
V+0,3+0,5
KD+1,0-0,3
L+1,1+1,7
MP+0,5+1,1
S-4,1-3,9
SD-2,4-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

