Åtvidaberg vs Kinda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅtvidabergKinda
30,7%
S25,8%
19,2%
19,4%
23,4%
SD22,1%
6,2%
8,7%
4,0%
4,4%
7,3%
7,9%
4,2%
4,3%
3,5%
5,6%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 87,8%
Kommun 2026
ÅtvidabergKinda
31,0%
S22,7%
23,3%
27,2%
22,2%
SD14,8%
7,8%
9,0%
4,1%
6,4%
3,1%
5,7%
2,3%
2,2%
3,4%
4,9%
Valdeltagande 85,5%Valdeltagande 85,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åtvidaberg, den ljusare undre är Kinda. Skillnaden är Åtvidaberg minus Kinda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,4 % 38,0 % | 41,4 % 32,1 % | 39,8 % 31,7 % | 33,4 % 27,5 % | 34,8 % 29,7 % | 30,7 % 25,8 % | +5,0 |
| SD | 2,2 % 2,5 % | 5,0 % 6,3 % | 17,2 % 16,7 % | 21,3 % 20,6 % | 25,8 % 25,3 % | 23,4 % 22,1 % | +1,3 |
| M | 19,8 % 20,8 % | 25,2 % 25,0 % | 18,4 % 19,2 % | 16,6 % 16,9 % | 16,2 % 16,5 % | 19,2 % 19,4 % | -0,3 |
| C | 10,3 % 16,2 % | 8,2 % 13,2 % | 7,9 % 10,4 % | 9,7 % 12,2 % | 6,2 % 8,0 % | 6,2 % 8,7 % | -2,5 |
| KD | 7,0 % 8,4 % | 5,1 % 6,7 % | 3,8 % 6,3 % | 5,9 % 8,0 % | 6,3 % 8,2 % | 7,3 % 7,9 % | -0,6 |
| MP | 3,1 % 4,0 % | 5,2 % 6,3 % | 4,5 % 5,0 % | 2,9 % 3,8 % | 3,1 % 4,5 % | 3,5 % 5,6 % | -2,0 |
| V | 4,7 % 4,2 % | 4,4 % 4,7 % | 3,9 % 4,6 % | 5,0 % 5,9 % | 3,7 % 3,9 % | 4,0 % 4,4 % | -0,5 |
| L | 4,2 % 3,7 % | 4,8 % 5,0 % | 2,8 % 3,2 % | 4,0 % 3,6 % | 3,0 % 2,5 % | 4,2 % 4,3 % | -0,1 |
| ÖVR | 2,4 % 2,3 % | 0,6 % 0,7 % | 0,6 % 1,2 % | 1,2 % 1,6 % | 0,9 % 1,5 % | 1,6 % 1,8 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,7%25,8%+5,0ppValdeltagande: Åtvidaberg 86,8% · Kinda 87,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

