Båstad vs Höganäs — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
67
Trygghet
82
75
Ekonomi
83
34
Boende
62
80
Utbildning
86
76
Hälsa & vård
77
76
Livsmiljö
87
Nyckeltal
16 046 stInvånare28 489 st
31,41%Skatt inkl. region30,91%
48,6 årMedelålder46,3 år
36 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)27 100 kr/m²
586 per 100 000 invVåldsbrott495 per 100 000 inv
3,2%Ungdomsarbetslöshet4,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 400 000 kr
1 750 000 kr
4 550 000 kr
4 200 000 kr
3 500 000 kr
3 050 000 kr
Utbildning
228,4Meritvärde åk 9242,4
84,3%Behöriga till yrkesprogram89,1%
81,3%Behöriga till NV/teknik85,6%
90,9%Behöriga lärare90,2%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
90%Tillgång till sjukvård88%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto+0,4%
+0,1%Befolkningstillväxt+0,2%
7,3VAB-dagar per förälder7,4
27,7Barn i idrott37,1
90,2%Inskrivna i förskola91,3%
11,5Barngruppsstorlek 1–3 år11,5
5,1Barn per anställd6,1
65,3%Behöriga förskollärare53,2%
Jobb & arbetsmarknad
82,2%Sysselsättningsgrad83,3%
397 600 krMedianinkomst422 500 kr
75,4Nöjdhet med företagsklimat89,5
43%Invånare som pendlar53%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet66
16,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
6,9%Brottsoro påverkar livskvalitet7,5%
9,6%Anmälda brott per invånare7,0%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt99%
66%Nöjdhet idrott & friluftsliv77%
1,1 kmAvstånd till skyddad natur0,8 km
80%Skötsel av naturområden90%
Kultur & fritid
66%Kultur- och nöjesliv70%
1 226 krKultursatsning1 653 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande89%
9,1%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1799 hSoltimmar/år1878 h
699 mmRegn/år613 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 962 krSkola & förskola29 397 kr
18 748 krÄldreomsorg12 626 kr
6 253 krFunktionsnedsättning & LSS6 044 kr
5 268 krInfrastruktur & miljö5 944 kr
3 439 krIndivid & familjeomsorg3 226 kr
2 514 krKultur & fritid3 762 kr
871 krPolitisk verksamhet1 082 kr
784 krÖvrig verksamhet279 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
205 MkrTotal investering268 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
30 MkrMaskiner & inventarier24 Mkr
171 MkrEntrepr. & konsulter244 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 49% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S17,8%21,3%
M26,5%26,3%
SD19,8%19,5%
C9,4%8,2%
V3,0%3,7%
KD8,6%6,7%
L8,2%7,6%
MP5,3%5,5%
S17,8%
SD19,8%87,2%Deltagart87,5%
Kommunval 2026
S17,9%17,8%
M31,6%42,3%
SD14,7%12,4%
C9,1%6,3%
V2,1%3,5%
KD3,4%3,8%
L5,0%5,8%
MP4,6%7,6%
S17,9%
SD14,7%84,9%Deltagart85,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,9-3,0
M+0,7+1,2
SD-4,9-4,1
C+1,8+1,6
V+0,4+0,6
KD+1,7+1,0
L+2,0+1,6
MP+1,1+1,0
S-2,9-3,0
SD-4,9-4,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

