Hoppa till innehållet

Båstad vs Höganäs — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BåstadHöganäs
17,8%
S
21,3%
26,5%
M
26,3%
19,8%
SD
19,5%
9,4%
C
8,2%
3,0%
V
3,7%
8,6%
KD
6,7%
8,2%
L
7,6%
5,3%
MP
5,5%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 87,5%

Kommun 2026

BåstadHöganäs
17,9%
S
17,8%
31,6%
M
42,3%
14,7%
SD
12,4%
9,1%
C
6,3%
2,1%
V
3,5%
3,4%
KD
3,8%
5,0%
L
5,8%
4,6%
MP
7,6%
Valdeltagande 84,9%Valdeltagande 85,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Båstad, den ljusare undre är Höganäs. Skillnaden är Båstad minus Höganäs i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
41,8 %
37,3 %
44,1 %
42,4 %
34,7 %
33,9 %
28,5 %
27,3 %
25,8 %
25,1 %
26,5 %
26,3 %
+0,2
S
18,2 %
27,2 %
15,3 %
20,2 %
18,2 %
22,0 %
16,4 %
20,4 %
20,7 %
24,3 %
17,8 %
21,3 %
-3,5
SD
3,6 %
4,2 %
5,6 %
6,4 %
14,8 %
14,8 %
21,5 %
20,5 %
24,7 %
23,6 %
19,8 %
19,5 %
+0,3
C
12,7 %
5,8 %
12,1 %
5,3 %
10,1 %
5,3 %
11,4 %
8,6 %
7,6 %
6,6 %
9,4 %
8,2 %
+1,3
L
7,7 %
8,4 %
7,4 %
9,1 %
6,1 %
6,4 %
5,4 %
6,7 %
6,2 %
5,9 %
8,2 %
7,6 %
+0,7
KD
8,4 %
7,8 %
7,2 %
6,7 %
5,4 %
5,4 %
8,5 %
7,5 %
6,9 %
5,7 %
8,6 %
6,7 %
+1,8
MP
3,7 %
4,0 %
5,5 %
5,9 %
6,3 %
6,3 %
4,0 %
4,5 %
4,2 %
4,5 %
5,3 %
5,5 %
-0,2
V
1,8 %
2,4 %
1,9 %
2,6 %
2,1 %
3,0 %
3,3 %
3,4 %
2,6 %
3,1 %
3,0 %
3,7 %
-0,7
ÖVR
2,1 %
2,9 %
0,9 %
1,5 %
0,6 %
0,9 %
1,1 %
1,2 %
1,2 %
1,2 %
1,3 %
1,1 %
+0,2
FI
—
—
—
—
1,7 %
2,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S17,8%21,3%-3,5pp

Valdeltagande: Båstad 87,2% · Höganäs 87,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad