Bengtsfors vs Årjäng — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
65
Trygghet
70
19
Ekonomi
30
44
Boende
40
42
Utbildning
58
32
Hälsa & vård
58
38
Livsmiljö
15
Nyckeltal
8 955 stInvånare9 734 st
34,40%Skatt inkl. region34,25%
48,6 årMedelålder45,9 år
1 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 100 kr/m²
699 per 100 000 invVåldsbrott757 per 100 000 inv
5,3%Ungdomsarbetslöshet2,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
100 000 kr
450 000 kr
1 200 000 kr
1 500 000 kr
1 150 000 kr
1 100 000 kr
Utbildning
203,8Meritvärde åk 9206,9
79,3%Behöriga till yrkesprogram82,3%
72,8%Behöriga till NV/teknik69,9%
89,0%Behöriga lärare86,1%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården78,8
77%Tillgång till sjukvård86%
58%Upplever rimlig väntetid61%
1,1 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,7%Inrikes flyttnetto-0,6%
-1,3%Befolkningstillväxt-0,9%
7,1VAB-dagar per förälder8,5
16,2Barn i idrott14,1
87,0%Inskrivna i förskola85,8%
9,8Barngruppsstorlek 1–3 år11,6
5,4Barn per anställd4,6
65,5%Behöriga förskollärare37,9%
Jobb & arbetsmarknad
78,4%Sysselsättningsgrad85,4%
374 500 krMedianinkomst391 200 kr
82,9Nöjdhet med företagsklimat70,0
27%Invånare som pendlar22%
Trygghet
59Kommunindex för trygghet59
20,0%Känner sig otrygga kvällstid12,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet5,5%
7,9%Anmälda brott per invånare7,2%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
51%Nöjdhet idrott & friluftsliv66%
2,7 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
60%Skötsel av naturområden74%
Kultur & fritid
35%Kultur- och nöjesliv19%
1 428 krKultursatsning1 326 kr
69%Bibliotek & kulturfrämjande72%
Saknar dataElever i kulturskola10,7%
Klimat
1929 hSoltimmar/år1981 h
845 mmRegn/år883 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 795 krSkola & förskola35 973 kr
25 850 krÄldreomsorg16 277 kr
7 649 krFunktionsnedsättning & LSS9 137 kr
6 981 krInfrastruktur & miljö5 516 kr
5 842 krIndivid & familjeomsorg4 283 kr
2 696 krKultur & fritid3 944 kr
1 396 krPolitisk verksamhet789 kr
811 krÖvrig verksamhet777 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
28 MkrTotal investering64 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
8 MkrMaskiner & inventarier11 Mkr
18 MkrEntrepr. & konsulter51 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,1%21,1%
M15,8%17,2%
SD26,3%27,6%
C6,2%5,6%
V6,2%3,5%
KD7,2%16,7%
L3,9%5,3%
MP4,3%1,9%
S28,1%
SD26,3%83,1%Deltagart82,2%
Kommunval 2026
S35,7%27,6%
M25,8%12,7%
SD9,8%14,1%
C12,5%7,5%
V5,1%2,6%
KD3,8%27,0%
L0,5%5,5%
MP1,7%2,9%
S35,7%
SD9,8%78,8%Deltagart74,6%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,4-2,9
M+1,6+4,6
SD-3,4-3,0
C+0,2-1,4
V+1,7+1,0
KD+0,7-1,1
L+1,4+2,4
MP+1,0-0,1
S-4,4-2,9
SD-3,4-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

