Berg vs Bräcke — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
52
Trygghet
19
16
Ekonomi
14
20
Boende
66
59
Utbildning
34
57
Hälsa & vård
19
22
Livsmiljö
14
Nyckeltal
7 085 stInvånare5 950 st
34,22%Skatt inkl. region35,09%
46,8 årMedelålder48,7 år
31 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)800 kr/m²
564 per 100 000 invVåldsbrott1 068 per 100 000 inv
4,4%Ungdomsarbetslöshet4,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 050 000 kr
50 000 kr
1 700 000 kr
1 050 000 kr
1 950 000 kr
650 000 kr
Utbildning
223,0Meritvärde åk 9207,5
89,9%Behöriga till yrkesprogram75,0%
81,2%Behöriga till NV/teknik70,0%
75,0%Behöriga lärare81,8%
Hälsa & vård
85,6Nöjdhet med vården85,6
78%Tillgång till sjukvård72%
69%Upplever rimlig väntetid69%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,5%
-0,3%Befolkningstillväxt-1,4%
8,7VAB-dagar per förälder7,8
18,1Barn i idrott14,5
92,3%Inskrivna i förskola91,7%
11,3Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
4,8Barn per anställd4,0
27,9%Behöriga förskollärare39,2%
Jobb & arbetsmarknad
85,7%Sysselsättningsgrad82,1%
356 400 krMedianinkomst366 700 kr
80,0Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
32%Invånare som pendlar36%
Trygghet
71Kommunindex för trygghet77
8,0%Känner sig otrygga kvällstid8,0%
3,9%Brottsoro påverkar livskvalitet0,7%
8,9%Anmälda brott per invånare11,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
63%Nöjdhet idrott & friluftsliv56%
3,1 kmAvstånd till skyddad natur3,6 km
68%Skötsel av naturområden68%
Kultur & fritid
37%Kultur- och nöjesliv38%
1 714 krKultursatsning1 476 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande71%
14,1%Elever i kulturskola21,3%
Klimat
1489 hSoltimmar/år2173 h
960 mmRegn/år802 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
37 649 krSkola & förskola32 829 kr
24 978 krÄldreomsorg26 979 kr
8 813 krFunktionsnedsättning & LSS8 829 kr
6 485 krInfrastruktur & miljö8 830 kr
6 127 krIndivid & familjeomsorg6 083 kr
4 208 krKultur & fritid2 831 kr
1 895 krPolitisk verksamhet1 468 kr
887 krÖvrig verksamhet311 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
22 MkrTotal investering106 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
7 MkrMaskiner & inventarier11 Mkr
14 MkrEntrepr. & konsulter92 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 48% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,4%33,5%
M20,4%16,0%
SD22,5%23,6%
C10,2%7,8%
V4,6%5,2%
KD4,7%5,2%
L3,2%2,7%
MP4,9%3,5%
S27,4%
SD22,5%83,5%Deltagart80,4%
Kommunval 2026
S36,4%35,4%
M28,0%21,3%
SD12,6%11,4%
C15,2%9,1%
V4,1%4,8%
KD1,9%1,7%
L0,7%0,4%
MP0,9%1,0%
S36,4%
SD12,6%81,3%Deltagart77,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-5,0-3,3
M+3,1+2,8
SD-1,9-4,0
C+0,7-0,3
V+0,3+0,6
KD-1,0+0,4
L+1,8+1,5
MP+1,5+1,0
S-5,0-3,3
SD-1,9-4,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

