Berg vs Bräcke — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BergBräcke
27,4%
S33,5%
20,4%
16,0%
22,5%
SD23,6%
10,2%
7,8%
4,6%
5,2%
4,7%
5,2%
3,2%
2,7%
4,9%
3,5%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 80,4%
Kommun 2026
BergBräcke
36,4%
S35,4%
28,0%
21,3%
12,6%
SD11,4%
15,2%
9,1%
4,1%
4,8%
1,9%
1,7%
0,7%
0,4%
0,9%
1,0%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 77,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Berg, den ljusare undre är Bräcke. Skillnaden är Berg minus Bräcke i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,9 % 48,1 % | 39,4 % 49,9 % | 39,0 % 47,4 % | 32,0 % 38,1 % | 32,4 % 36,8 % | 27,4 % 33,5 % | -6,0 |
| SD | 1,7 % 1,3 % | 4,7 % 3,9 % | 14,1 % 12,6 % | 19,6 % 19,2 % | 24,5 % 27,6 % | 22,5 % 23,6 % | -1,1 |
| C | 24,3 % 14,9 % | 17,5 % 12,1 % | 15,6 % 11,6 % | 16,9 % 14,2 % | 9,5 % 8,1 % | 10,2 % 7,8 % | +2,4 |
| M | 16,4 % 15,0 % | 21,4 % 17,6 % | 17,0 % 13,0 % | 15,3 % 12,4 % | 17,3 % 13,1 % | 20,4 % 16,0 % | +4,4 |
| V | 7,7 % 9,7 % | 5,3 % 6,8 % | 4,5 % 6,2 % | 6,3 % 7,4 % | 4,3 % 4,6 % | 4,6 % 5,2 % | -0,6 |
| KD | 4,2 % 2,3 % | 2,6 % 1,4 % | 1,7 % 1,4 % | 4,6 % 3,9 % | 5,7 % 4,8 % | 4,7 % 5,2 % | -0,5 |
| MP | 4,3 % 3,2 % | 5,3 % 3,8 % | 3,8 % 2,8 % | 2,2 % 1,4 % | 3,4 % 2,5 % | 4,9 % 3,5 % | +1,3 |
| L | 2,2 % 3,0 % | 2,7 % 3,4 % | 1,8 % 2,0 % | 1,7 % 1,4 % | 1,4 % 1,2 % | 3,2 % 2,7 % | +0,4 |
| ÖVR | 3,4 % 2,6 % | 1,2 % 1,1 % | 0,7 % 1,7 % | 1,4 % 1,8 % | 1,5 % 1,2 % | 2,1 % 2,4 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,4%33,5%-6,0ppValdeltagande: Berg 83,5% · Bräcke 80,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

