Bjurholm vs Nordmaling — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
46
Trygghet
52
30
Ekonomi
17
40
Boende
75
48
Utbildning
28
52
Hälsa & vård
44
36
Livsmiljö
26
Nyckeltal
2 327 stInvånare6 905 st
35,00%Skatt inkl. region35,10%
47,0 årMedelålder46,7 år
1 152 per 100 000 invVåldsbrott708 per 100 000 inv
6,0%Ungdomsarbetslöshet4,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
—
500 000 kr
700 000 kr
1 300 000 kr
700 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
188,4Meritvärde åk 9202,7
80,8%Behöriga till yrkesprogram80,0%
76,9%Behöriga till NV/teknik67,1%
91,7%Behöriga lärare94,6%
Hälsa & vård
79,4Nöjdhet med vården79,4
89%Tillgång till sjukvård83%
57%Upplever rimlig väntetid57%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
-1,3%Inrikes flyttnetto+0,1%
-1,4%Befolkningstillväxt-0,5%
9,4VAB-dagar per förälder7,5
11,0Barn i idrott19,2
69,2%Inskrivna i förskola91,9%
9,0Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
4,7Barn per anställd5,3
50,8%Behöriga förskollärare44,7%
Jobb & arbetsmarknad
84,9%Sysselsättningsgrad85,1%
362 500 krMedianinkomst385 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
41%Invånare som pendlar43%
Trygghet
71Kommunindex för trygghet72
5,0%Känner sig otrygga kvällstid11,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
10,2%Anmälda brott per invånare7,3%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt98%
59%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
1,6 kmAvstånd till skyddad natur3,4 km
68%Skötsel av naturområden66%
Kultur & fritid
17%Kultur- och nöjesliv41%
1 114 krKultursatsning998 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande80%
17,1%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1887 hSoltimmar/år1931 h
790 mmRegn/år779 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 840 krSkola & förskola33 101 kr
27 786 krÄldreomsorg24 200 kr
12 202 krInfrastruktur & miljö6 575 kr
3 352 krKultur & fritid3 362 kr
2 372 krIndivid & familjeomsorg6 359 kr
1 980 krPolitisk verksamhet764 kr
1 956 krFunktionsnedsättning & LSS8 649 kr
12 krÖvrig verksamhet592 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
158 MkrTotal investering27 Mkr
13 MkrByggnader & mark0 Mkr
6 MkrMaskiner & inventarier5 Mkr
138 MkrEntrepr. & konsulter22 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeSkola & förskola har ökat med 22% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,3%33,0%
M18,9%16,3%
SD22,3%17,8%
C8,8%10,0%
V3,1%5,8%
KD9,4%7,8%
L3,5%3,7%
MP2,7%3,9%
S29,3%
SD22,3%81,9%Deltagart82,6%
Kommunval 2026
S33,0%24,0%
M26,8%10,6%
SD13,4%9,3%
C15,2%24,8%
V—8,0%
KD7,2%17,2%
L0,9%3,7%
MP3,5%2,4%
S33,0%
SD13,4%79,6%Deltagart80,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,5-4,4
M-1,2+2,7
SD-1,9-3,8
C+0,7+0,7
V+0,3+0,1
KD+0,3+1,7
L+0,5+1,1
MP+0,7+1,3
S-0,5-4,4
SD-1,9-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

